U lečenju infekcije koju prenose jelenski krpelji pomažu beli luk i trave sa antibakterijskim dejstvom što jačaju odbrambenu moć organizma.
Sredina proleća i celo leto idealno je doba za izlete u prirodu – neki uživaju sa porodicom, drugi sa prijateljima, a ima i onih koji rašire ćebe na travi pod drvetom i u društvu dobre knjige provedu nekoliko sati, daleko od gradske vreve. Koliko god da je boravak na svežem vazduhu koristan i preporučljiv, ne treba zaboraviti na krpelje, koji vrebaju od ranog proleća sve do kasne jeseni ne bi li se prilepili za kožu izletnika.
Upravo oni prenose lajmsku bolest, odnosno boreliozu. U pitanju je infekcija koju izaziva spiralna bakterija borelija burgdorferi, kojom se jelenski krpelj najčešće zarazi kontaktom sa drugim životinjama (obično miševima ili jelenima). Najčešće pogađa decu uzrasta od 5 do 14 godina, a kod odraslih se obično javlja između 40. i 50. godine, s tim što se može javiti u svakom životnom dobu. Lajmska bolest uzrokuje razne komplikacije sa kožom, zglobovima, srcem i nervnim sistemom (neke od komplikacija čak nastaju i nekoliko godina nakon ujeda krpelja).
Kako i kada nastaje zaraza
Krpelj ne mora da vas ubode da bi vas zarazio – ukoliko su vam koža ili sluzokoža povređene, dovoljno je da sadržaj koji taj parazit luči dođe u kontakt sa njima, a bakterija onda pronalazi način da uđe u vaš organizam, noseći sa sobom infekciju. Pritom, ukoliko uklonite parazita sa tela neposredno nakon što se vratite sa izleta, znatno su manje šanse da će vas zaraziti, jer lajmsku bolest najčešće prenose inficirani jelenski krpelji koji mogu provesti 36–48 sati na koži, tražeći ugodno mesto za ubod.
PROČITAJTE I… Ujedi insekata i prva pomoć iz prirode
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA LEKOVITO BILJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Lekovito-bilje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net