Biljne mešavine i vežbe Genadija Malahova i tinktura dr Hilde Klark, tradiconalni su lekovi koji se širom sveta primenjuju u lečenju bolesti muške polne žlezde
Tumori i benigna hiperplazija (uvećanje) prostate najčešće se javljaju u poznijem dobu, veoma retko pre četrdeset pete godine života, a smatra se da su nepravilna ishrana i genetska predispozicija glavni faktori rizika za nastanak bolesti. Benigna hiperplazija uglavnom nastaje u unutrašnjem delu prostate, dok se zloćudni tumori većinom formiraju u spoljašnjem delu muške polne žlezde. Pretpostavlja se da na pojavu raka prostate utiču i bakterijski prostatitis i neke virusne infekcije (virus herpesa, humani papiloma virus, citomegalovirus).
Simptomi
U ranom stadijumu, ni benigni ni maligni oblici tumora prostate ne daju nikakve simptome: znaci bolesti javljaju se tek kada se tumor toliko uveća da počne da pritiska mokraćni kanal koji prolazi kroz prostatu. U oba slučaja manifestuju se na sličan način – učestalo mokrenje (naročito noću) i otežano uriniranje praćeno bolovima, krv u mokraći, impotencija i bolna ejakulacija, bolovi u kostima, donjem delu leđa i polnim organima, te groznica.
Dijagnoza i lečenje
Lekar specijalista urolog digitorektalnim pregledom otkriva promene na površini uvećane prostate, dok će analiza krvi pokazati da li se radi o malignom oboljenju jer je u tom slučaju povećan PSA (prostata specifični antigen). Terapija zavisi od stadijuma bolesti i životnog doba pacijenta. Radikalna prostatektomija je postupak kojim se hirurškim putem odstranjuje cela žlezda i deo uretre (mokraćne cevi), a bolest se leči i zračenjem (radioterapijom) i standardnom hormonskom terapijom.
Iako je rak prostate po učestalosti drugo najčešće maligno oboljenje koje se javlja kod muškaraca, ukoliko se otkrije u ranom stadijumu, procenat izlečenja izrazito je visok (oko 98%). Zbog toga je neophodno da se muškarci u rizičnom dobu (posle 50. godine) redovno, bar jednom godišnje, podvrgavaju digitorektalnom pregledom i određivanju vrednosti prostata specifičnog antigena (PSA) u krvi.
Pravilna ishrana
Pre svega, osobe koje imaju problema sa prostatom moraju da izbegavaju masnu hranu, kao što su crveno meso, punomasni mlečni proizvodi i pržena jela. Neophodno je ograničiti količinu mesa, ribe ili piletine na najviše 100 g dnevno i pripremati ih isključivo na pari.
Preporučuje se što više svežeg povrća ili soka od ovih plodova jer prelaskom na biljnu hranu dolazi do opadanja nivoa muškog polnog hormona u organizmu i smanjenog opterećenja bubrega. Time se objašnjavaju relativno retki slučajevi oboljenja prostate u zemljama čiji stanovnici uglavnom uzimaju hranu biljnog porekla.
Takođe, organizam treba snabdeti dovoljnom količinom prirodnog cinka, jer je otkriveno da kod muškaraca sa obolelom prostatom postoji deficit ovog minerala. Stoga treba što češće jesti sirove semenke od bundeve, proklijalu pšenicu, grašak i orahe. Uz to, neophopdno je ograničiti količinu ljute i slane hrane te alkohola.
Magneti i vežbe obnavljaju prostatu
Genadij Petrovič Malahov u svojoj knjizi “Prostata” nudi obilje saveta i recepata koji mogu da pomognu u lečenju bolesti muške polne žlezde. Između ostalog, preporučuje lečenje magnetnim poljem i vežbe za masažu prostate koje obnavljaju njen krvotok i limfotok.
* Lečenje magnetnim poljem
U bolesnoj prostati kapilarni krvotok je poremećen, crvena krvna zrnca se slepljuju i zapušavaju kanale kapilara, usled čega se javlja upala (prostatitis).
Upravo iz tih razloga predlože se lečenje hroničnog prostatitisa i adenoma prostate feritnim magnetom koji uspostavlja normalan krvotok i kretanje crvenih krvnih zrnaca. Nakon terapije magnetnim poljem iščezava otok u predelu međice, prestaju oštri bolovi u donjem delu stomaka a nestaju i ostali simptomi prostatitisa.
Da bi se započelo sa lečenjem, potrebno je pribaviti prstenasti stalni magnet (ne električni) prečnika 3-4 centimetra i debljine 1-2 centimetra. Takav magnet treba tokom šest nedelja svakodnevno, ujutro i pred spavanje, ležeći na leđima, stavljati na deo tela oko međice (perineuma), bliže anusu, premeštajući ga s jedne na drugu stranu svakih 3-4 minuta. Terapiju magnetnim poljem poželjno je primenjivati bez prekidanja.
* Vežbe kojima se masira prostata
Prostata je povezana sa mišićnim prstenom (sfinkterom) koji zatvara mokraćnu bešiku i nalazi se u međici (perineumu), koja se takođe sastoji iz mišića. Kada se ovi mišići kontrahuju, poboljšavaju se prokrvljenost, a samim tim i ishrana prostate…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE D APROČITATE U NOVOM BROJU…