Zahvaljujući specifičnoj strukturi, ovaj mineral može da veže i eliminiše toksine iz organizma
Zeolit je mineral nastao mešanjem vulkanske lave s alkalnim podzemnim vodama. On je mikroporozan, te ga najčešće koriste kao adsorbens, budući da ima sposobnost da u svoju strukturu usvoji neku materiju – teške metale, organski i sintetički toksin ili nusprodukte metabolizma. Zbog toga ima široku primenu u medicini, veterini i poljoprivredi, a najčešće se koristi za eliminaciju aflatoksina, toksičnih produkata rada gljivica – ove izuzetno kancerogene plesni javljaju se na žitaricama, raznim zrnastim proizvodima i stočnoj hrani i tako ulaze u ljudski lanac ishrane. Zeolit je sposoban da očisti organizam od radioaktivnih materija, kancerogenih supstanci (herbicidi i pesticidi), gljivica, plesni, ali i alkohola i nikotina. Svi toksini izlučuju se mokraćom šest do osam sati nakon uzimanja zeolita.
Dobre i loše strane
Ukoliko se ispravno koristi, zeolit nema loših efekata po zdravlje. Treba naglasiti da je ovaj mineral potpuno inertan u telu, baš kao, na primer, aktivni ugalj, i može se reći da ima transportnu ulogu. Naime, čestice zeolita jonskom izmenom (pozitivno nabijene čestice toksina vezuju se unutar rešetkaste strukture zeolita) iz tkiva izvlače produkte metabolizma, a na oštećene ćelije doslovce lepe “flastere” od minerala, što ima snažan antioksidativni efekat. Dakle, on na naš organizam ne utiče hemijski već isključivo fizički, što znači da ne predstavlja nikakav magični lek niti redovan dodatak ishrani koji će obogatiti unos hranljivih materija, već služi isključivo za povremenu detoksikaciju organizma.
S druge strane, ukoliko se koristi učestalo i neselektivno, može izazvati ozbiljne posledice po zdravlje. Naime, zeolit ima sposobnost da “zarobi” materije koje mogu biti toksične za organizam, ali takođe može vezati i minerale poput natrijuma, kalijuma, kalcijuma ili magnezijuma, neophodne našem metabolizmu za nesmetano odvijanje vitalnih funkcija. Takođe, treba biti obazriv i prilikom upotrebe lekova, budući da zeolit može da ih “upije” i tako eliminiše njihovo dejstvo.
Pomoć u slučaju širokog spektra stanja i oboljenja
Budući da efikasno eliminiše nusprodukte metabolizma, među kojima su i ozloglašeni slobodni radikali, poznati uzročnici oštećenja ćelija i izazivači upalnih procesa, zeolit ima široku primenu i može se upotrebljavati u slučaju raznih stanja. Preporučuje se prilikom inflamatornih oboljenja kao što su artritis, bolesti jetre, želuca i creva, kožne bolesti (psorijaza, dermatitis, seboreja, herpes), a može se upotrebljavati i u slučaju komplikacija dijabetesa (pre svega dijabetesnog stopala i oštećenja bubrega), povišenog krvnog pritiska, autoimunih bolesti, te sporozarastajućih rana i opekotina. Zeolit jača imunološki sistem, a može da olakša i neugodne nuspojave hemoterapije i zračenja – pre svega, obuzdava povraćanje, mučninu i gubitak apetita. Takođe, on eliminiše odumrle ćelije i produkte raspadanja kanceroznih tkiva koji nastaju usled terapije karcinoma.
Ne treba da ga koriste deca mlađa od tri godine, trudnice, dojilje, kao ni osobe s bubrežnim oboljenjima i transplantiranim organima. Onkološki pacijenti ne treba da ga koriste dva dana pre i posle hemoterapije i zračenja.
Kako se upotrebljava
Za redovnu detoksikaciju organizma obično se koristi 10–15 g mikronizovanog zeolita (jedna kašičica) pomešanog sa 2 dl vode. Taj rastvor pije se jednom dnevno pet do sedam dana, a zatim se pravi pauza od nekoliko nedelja. U slučaju različitih stanja zeolit može da se pije i duže, ali se ne preporučuje njegovo korišćenje duže od dve nedelje.
Zeolit se takođe može koristiti za spoljašnju upotrebu kao sredstvo za negu kože. Ovaj mineral podmlađuje i zateže kožu, uklanja različite vrste toksina, pa je veoma uspešan za lečenje akni, bubuljica, ali i različitih oblika dermatitisa (seboreja, psorijaza), ekcema i drugih promena na koži.
Maska za lice
Pomešati 2 kašičice zeolita s malo vode tako da se dobije ujednačena homogena smesa poput paste. Po želji se može dodati i 1 kašičica meda. Masku naneti na očišćeno lice pa sačekati desetak minuta dok se ne osuši. Potom je, masirajućim pokretima, ukloniti s lica pomoću vode. Umiti se i naneti hidratantnu kremu za lice. Masku ne upotrebljavati više od dvaput nedeljno.
Koji zeolit koristiti
U prirodi postoji oko 200 vrsta zeolita. Svi su oni silikatni minerali, a za ljudsku upotrebu koristi se klinoptilolit, koji je po sastavu aluminonatrijumski ili aluminokalcijumski silikat. Međutim, iako je reč o prirodnom materijalu, zeolit zahteva izvesnu preradu, jer se pre upotrebe mora usitniti do veličine mikrona, čime mu se povećava njegova slobodna površina, tj. povećava se adsorpcioni kapacitet i sposobnost jonske izmene. Zeolit u sirovom obliku nema takva svojstva i besmisleno ga je upotrebljavati neprerađenog.
Foto: Thinkstock
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA LEKOVITO BILJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Lekovito-bilje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net