Na svakih devet kvadratnih metara stambenog prostora treba staviti biljku. Pored toga što će oplemeniti vaš dom, razne vrste biljaka u stanju su da obezbede prirodnu filtraciju i jonizaciju vazduha, eliminišu toksine, ali i da odbiju razne parazite. Naime, pojedine biljke svojim lišćem upijaju štetne supstance i patogene iz vazduha, te ih sprovode do korenja, gde se koriste kao „gorivo“. Druge pak predstavljaju prirodni izvor etarskih ulja koja odbijaju insekte.
Najefikasniji lovci na toksine
Ukrasne biljke, koje se možda već nalaze u našim domovima, smatraju se najefikasnijim prečistačima vazduha, a da bi njihove sposobnosti došle do izražaja potrebno ih je bolje pozicionirati. One su delotvorne u slučaju eliminacije toksina, ali i gljivičnih spora i mikroorganizama, koji izazivaju razne infekcije.
● SPATIFILUM snižava nivo spora buđi tako što ih apsorbuje kroz listove i prerađuje u korenu. U kupatilima i toaletima može redukovati vlagu i upiti štetna isparenja acetona i alkohola. Takođe, uklanja amonijak, benzen, formaldehid i trikloretilen.
● ZLATNA PUZAVICA upija toksine duvanskog dima, no može biti otrovan za decu i kućne ljubimce, pa ovu biljku treba držati van njihovog domašaja.
● PAPRAT je prirodni ovlaživač vazduha, a zahvaljujući bogatom korenskom sistemu veoma efikasno „hvata“ i razgrađuje patogene iz vazduha.
● HLOROFITUM ili zeleni ljiljan potpomaže apsorpciju štetnih supstanci, poput buđi ili drugih alergena, a takođe uklanja manje količine formaldehida i ugljen-monoksida iz vazduha.
Prirodni, netoksični insekticidi
Pojedine biljke deluju odbijajuće na insekte, stoga ih čuvajte u domu kako biste izbegli letnje neprijatnosti i upotrebu sintetičkih repelenata. Najefikasnija je lavanda koja ima najšire dejstvo na insekte, ali ne treba zanemariti ni druge prirodne insekticide. Savetuje se da se ove biljke koriste za ukrašavanje simsova i prozora, kao i ulaznih vrata, te da budu prirodna brana za insekte. Od velike pomoći mogu da budu i etarska ulja ovih biljaka, od kojih su neka delotvorna i u slučaju ujeda insekata.
● LIMUNSKA TRAVA ili indijska citronela jedna je od najboljih biljaka protiv komaraca. Ulje te biljke dodaje se svećama, koje odbijaju leteće napasti. Ukoliko limunsku travu posadite s metvicom ili ruzmarinom, njeno aromatično dejstvo biće još jače bez obzira na to da li se koristi za spravljanje napitaka i hrane, ili pak isključivo protiv komaraca.
● MENTA je efikasna za odbijanje mrava, muva i tvrdokrilaca, a ne podnose je ni miševi. Ima izvesni učinak i protiv komaraca, ali je znatno efikasnija ukoliko se sadi s bosiljkom ili matičnjakom.
● BOSILJAK je repelent posebno delotvoran protiv muva i komaraca. Ukoliko ga posadite u saksijama imaćete zaštitu od insekata, ali i stalni izvor svežeg lekovitog bilja i začina.
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA LEKOVITO BILJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Lekovito-bilje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net