Osim terapije koju propisuje dermatolog, preporučuje se i primena prirodnih melema čija je efikasnost u lečenju neestetskih izraslina na koži – isto toliko efikasna
Bradavice su izrasline na površinskom sloju kože, neravne i tvrde na dodir, koje uzrokuju razne vrste virusa. Mogu se preneti direktnim ili indirektnim kontaktom, a infekciji su sklonije osobe sa oslabljenim imunitetom. Postoji nekoliko vrsta bradavica koje se uklanjaju primenom različitih terapija.
Tipovi bradavica
U najvećem broju slučajeva radi se o običnim bradavicama koje mogu da se pojave bilo gde na telu, najčešće na vrhovima prstiju, kolenima i stopalima. Kružnog su oblika, čvrste i grube površine. Končaste bradavice izgledaju kao duguljasti, hrapavi kočići koji rastu iz jedne baze, a pojavljuju se na kapcima, usnama i vratu. Zaravnjene bradavice ponekad zahvataju celu površinu lica, dok se one na tabanima brzo šire, stvarajući pločaste, bolne tvorevine koje ometaju normalan hod. Teško se leče jer prodiru veoma duboko u kožu, ali i zbog činjenice da se pacijenti, ne razlikujući ih od kurjeg oka, kasno obraćaju dermatologu.
Lečenje
Bradavice se najčešće uklanjaju krioterapijom koja podrazumeva primenu tečnog azota. Naime, izraslina se zamrzava hladnom tečnošću, a nakon toga odvaja od zdrave kože. Međutim, ova terapija se izbegava ukoliko su u pitanju genitalne i bradavica na stopalima, jer tretman tečnim azotom oštećuje i okolnu kožu. Elektrofluguracija radiotalasima zapravo je ciljano zagrevanje bradavica strujom niske frekvencije, pod čijim dejstvom tkivo izrasline isparava, što se dešava i prilikom primene lasera. Ove neestetske izrasline uklanjaju se i preparatima sa salicilnom kiselinom koja izaziva postepeno ljuštenje tkiva, ali i melemima na bazi lekovitog bilja.
Pages: 1 2