Ovaj poremećaj ne bi trebalo shvatati olako jer može izazvati niz tegoba koje ozbiljno ugrožavaju zdravlje
Mnogima od nas zima nije baš omiljeno godišnje doba: osim osećaja nelagode, niske temperature neretko izazivaju bolove u zglobovima, ekstremnu suvoću i pomodrelost kože, suženje očiju i mnoge druge neprijatnosti, koje prolaze čim uđemo u zagrejan prostor… No, neki ljudi reaguju mnogo intenzivnije, njihove tegobe nisu bezazlene i ne povlače se nakon izlaganja toploti. Organizam tih osoba na drugačiji se način bori s minusom – imunološki sistem aktivira mehanizme odbrane koji izazivaju burne simptome i reč je, zapravo, o klasičnoj alergijskoj reakciji. Statistike koje pokazuju sve veći porast alergija u svetu obuhvataju i ovu vrstu: broj osoba koje pate od preosetljivosti na hladnoću zaista nije mali, a triput su joj sklonije žene nego muškarci.
KOJI SU UZROCI
Kao i u slučaju svih vrsta alergija, problem je “kriva procena” imunološkog sistema: pretpostavlja se da izloženost hladnoći uzrokuje reakciju na specifične proteine – krioglobuline, usled čega se aktivira histamin, materija odgovorna za alergijske tegobe. Ovaj poremećaj ponekad je simptom nekih oboljenja krvi ili se javlja nakon ili za vreme određenih bolesti – kao što su hepatitis, mononukleoza ili mikoplazma – a može biti uzrokovan i stresom. Predispozicije su veće u slučaju porodične istorije bolesti, oslabljenog imuniteta, infekcija, parazitskih bolesti, problema sa zubima, postojanja drugih vrsta alergija…
KOJI SU SIMPTOMI
Tegobe se prvo ispoljavaju na rukama, i to svrabom, crvenilom, perutanjem, potom i osipom (ponekad čak i plikovima), a koža postaje gruba i ispucala. Zatim se javljaju promene na licu – crvenilo nalik koprivnjači koje prekriva obraze, bradu i predeo oko usana, ponekad i na delovima tela koji nisu izloženi hladnoći – stomaku i unutrašnjoj strani butina. Svrab u ušima i nosu, koji je pun vodenastog sekreta, peckanje i crvenilo kapaka usled konjunktivitisa takođe su znaci koji ukazuju na preosetljivost na hladnoću. Poremećaj se može manifestovati iznenadnom migrenom i vrtoglavicom, čak i nesvesticom ili stanjem šoka, kad treba reagovati brzo i na pravi način jer to može biti opasno po život. Isto važi i u slučaju otečenog jezika i grla i, posledično, sužavanja respiratornih puteva i otežanog disanja, što je naročito opasno ukoliko se, recimo, pliva u hladnoj vodi. Na svu sreću, ovo se dešava zaista retko, jer se alergija na hladnoću uglavnom ispoljava promenama na koži – koprivnjačom.
TEŠKO SE DIJAGNOSTIKUJE
Preosetljivost na hladnoću je poremećaj na koji je teško posumnjati jer simptomi podsećaju na mnoštvo drugih oboljenja, pre svega na respiratorne infekcije, od kojih se razlikuje po tome što nije praćena povišenom temperaturom. Otkriva se alergološkim testovima, ali pacijent je može detektovati i sam: s unutrašnje strane podlaktice stavi se kockica leda, i ako se posle 15 minuta pojave crvenilo, izrazito bledilo kože, plikovi ili otok – neophodan je odlazak lekaru. Alergija na hladnoću tretira se kao i svi poremećaji ove vrste – antialergijskim lekovima (antihistaminicima), dok se u težim slučajevima primenjuju kortikosteroidi. Međutim, postoji mnoštvo prirodnih lekova koji se u takvim slučajevima primenjuju s velikim uspehom.
PRIRODNI LEKOVI
* Crni luk
Jedan od najboljih biljnih lekova protiv alergije na hladnoću jeste sok crnog luka. Iscediti srednju glavicu luka, dodati po kašičicu meda i soka od limuna pa kratko prokuvati. Ovaj napitak piti svakodnevno, dva sata posle večere.
* Različak
U slučaju konjunktivitisa izazvanog alergijom na hladnoću ispirati oči infuzijom od plavog različka: 1 kašiku suvog cveta preliti sa 2 dl ključale vode, ostaviti da odstoji pola sata pa procediti. Ovom tečnošću ispirati oči ili natopiti tupfere i držati ih na kapcima 15 minuta.
* Borovnice
Ovo blagorodno voće smiruje upale i iritacije, pa je odlično sredstvo za tretiranje koprivnjače. Samleti šaku bobica, oblogu naneti na ugrožena područja i prekriti čistom gazom.
* Orah
Tinktura od listova i kore zelenih oraha ublažava alergijski kašalj i olakšava disanje: po 25 g usitnjenih listova oraha i kore zelenih plodova staviti u teglu, zaliti 1 dl razblaženog alkohola (40%), dobro zatvoriti, ostaviti da odstoji nedelju dana i povremeno protresti. Piti po 25 kapi triput dnevno pre jela rastvoreno u pola čaše vode.
* Jabukovo sirće
U slučaju nesnosnog svraba olakšanje će doneti obloga od razblaženog jabukovog sirćeta. Čistu pamučnu tkaninu natopiti rastvorom od jednakih delova vode i sirćeta pa priviti na ugrožena mesta.
* Borovi izdanci
Ulje od borovih izdanaka ublažiće crvenilo kože i sprečiti stvaranje pukotina na epidermu: 100 g borovih pupoljaka poređati u staklenu teglu i preliti sa 100 ml maslinovog ulja, ostaviti da odstoji na tamnom mestu oko tri meseca i procediti. Preparat nežno utrljavati na ugrožena područja na koži.
* Limunova trava
Sok ove biljke efikasno je sredstvo za ublažavanje svraba izazvanog alergijom na hladnoću. Samleti listove limunove trave, zamotati ih u gazu i snažno gnječiti. Sokom mazati ugrožena područja na koži.
* Med i brusnica
Kašiku listova brusnice preliti šoljom ključale vode, ostaviti da odstoji pola sata, pa zasladiti kašikom meda. Piti pred spavanje. Ovaj čaj ublažava respiratorne tegobe izazvane alergijom na hladnoću.
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA LEKOVITO BILJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Lekovito-bilje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net