Osim neprijatnih lokalnih tegoba, ujed ovih životinjica može izazvati ozbiljne probleme sa zdravljem. Saznajte sve o terapiji koja se primenjuje u takvim slučajevima, ali i kako da sami napravite prirodne repelente
Koliko god da prija, boravak u prirodi može da bude i neugodan jer na svakom koraku vrebaju male napasti – insekti, čiji ubod izaziva neprijatne lokalne tegobe, a dešava se i da ozbiljno ugrozi zdravlje, pa čak i život. Kako se manifestuju simptomi i šta treba preduzeti da bismo se zaštitili od napada najčešćih napasnika – pčela, osa, krpelja i komaraca?
Pčela, osa, bumbar i stršljen
U većini slučajeva, ovi insekti napadaju kada se osećaju ugroženo, a ubod njihove žaoke uglavnom izaziva lokalne tegobe u vidu otoka, crvenila kože i svraba. Međutim, ako se nakon prvog ujeda pčele, ose, bumbara ili stršljena pojave znaci preosetljivosti, kao što su veoma jak bol i otok, te ubrzano i otežano disanje, neretko se razvija preosetljivost ili alergija na njihov otrov, pa naredni ubod može biti fatalan ukoliko se ne primeni hitno lečenje.
Sistemska rekacija deli se u četiri stepena:
1. Koprivnjača (urikarija), svrab kože, otok usana i kapaka, suzne i crvene oči, kijavica.
2. Uz koprivnjaču, javljaju se veći otok, mučnina, povraćanje proliv, malaksalost, preznojavanje.
3. Otežano čujno disanje, sviranje u plućima, promukao govor, otežano gutanje i smušenost.
4. Kolaps, pad krvnog pritiska, ubrzan, ali slab puls, plava prebojenost kože i sluzokože (cijanoza), nemogućnost kontrolisanja pražnjenja bešike i creva, gubitak svesti. To je, praktično, uvod u anafilaktički šok.
Dijagnoza alergije postavlja se na osnovu saznanja da je neko imao alergijsku rekaciju na ubod pčele, ose, bumbara ili stršljena, kožnih i provocirajućih testova, te određivanju količine specifičnih IgE antitela (RAST). U slučaju da se jave sistemske reakcije, neophodno je smesta zatražiti pomoć lekara koji će prepisati antihistaminike i kortikosteroide.
Anafilaktički šok zahteva hitne mere: odmah se intravenozno daje rastvor adrenalina, a u najtežim slučajevima mora se izvršiti traheotomija (hirurški zahvat kojim se pravi otvor na prednjem zidu vratnog dela dušnika). Ukoliko se radi o ujedu za jezik ili grlo, koji su naročito opasni jer otok može blokirati disajne puteve, neophodno je bolesniku staviti kocku leda u usta i odmah ga odvesti kod doktora.
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU…