Iako je ovaj poremećaj u najvećem broju slučajeva posledica nekog opšteg oboljenja, što podrazumeva i odgovarajuće lečenje, prirodna terapija na bazi bezalkoholnog napitka od grožđa pomaže da se otok povuče u što kraćem roku
Slezina je žlezdani organ veličine šake, smešten duboko sa leve strane trbušne duplje, u prostoru između dijafragme, želuca i levog bubrega. Ukoliko je normalnih dimenzija (u proseku 12×8 cm), ne može se napipati, a njeno uvećanje predstavlja signal da se u organizmu odvija neki patološki proces.
U toku embrionalnog razvoja slezina je zadužena za stvaranje crvenih krvnih zrnaca, a kasnije postaje deponija starih, funkcionalno nesposobnih eritrocita koji se u njoj razlažu. Limfni čvorići kojima je prožet ovaj organ produkuju limfocite i monocite – krvne ćelije koje su važan deo imunološkog sistema, kao i antitela, čiji je zadatak da uništavaju uzročnike bolesti i štetne materije koje prodru u krvotok.
Uzročnici uvećanja slezine
Normalne dimenzije slezine kreću se oko 12×8 cm, a uvećanje (splenomegalija) uglavnom je simptom oboljenja koje nije direktno povezano sa ovim organom.
To su, pre svega,virusne infekcije (mononukleoza, koksaki, adenovirus…), bolesti izazvane bakterijama kao što je, na primer, upala srčanog mišića, ili parazitarna oboljenja poput toksoplazmoze.
Slezina je uvećana i u slučaju malignih oboljenja krvi (leukemija) i kancera limfnog tkiva – Hodžkinove bolesti i limfoma, te autoimunih poremećaja, najčešće reumatoidnog artritisa. Ali i ona sama može biti napadnuta zloćudnim procesom, metastazama tumora sa drugih organa ili pak karcinomom koji se formira u njenom tkivu. Na slezini se ponekad javljaju i ciste, a njene dimenzije se povećavaju i u slučaju povrede, što se mahom dešava osobama koje upražnjavaju kontaktne sportove (rukomet, fudbal…).
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U MAGAZINU…