Početak bolesti ili sitna ali bolna povreda? Evo nekoliko saveta kako da pomognete sebi i svojim najbližimaNapravili ste nezgodan pokret i u donjem delu leđa osetili oštar bol. Mišići su se refleksno zgrčili, stvarajući zaštitni prsten oko kičme da bi sprečili oštećenje pršljenova. Šta treba da uradite? Radite lagane vežbe istezanja, po mogućnosti dok bol još traje: lezite na stranu i polako savijajte noge u kolenima, ili iz sedećeg položaja lagano savijte leđa u luk i sagnite se napred (ove vežbe sprečavaju dalje grčenje mišića).
Šta još pomaže? Obloga od crnog luka: sitno iseckajte i izdinstajte na ulju 4-5 glavica crnog luka. Smešu uvijte u krpu za sudove, privijte na lumbalni deo kičme i preko toga obmotajte veliki peškir. Oblogu ostavite da deluje 20-30 minuta. Toplota i eterična ulja ublažiće bol i opustiti mišiće. Nikako ne treba! Na bolno mesto nipošto nemojte stavljati hladne obloge. Neće vam prijati ni hladan tuš ni kesa sa ledom. Nemojte se okretati u stranu niti saginjati jer ćete tako povećati napetost u mišićima.
RANE
Koža i okolno tkivo oštećeni su oštrim predmetom (nožem, makazama, ivicom hartije), usled ujeda životinje ili trenjem o hrapavu površinu (na primer prilikom pada sa bicikla). Intenzitet krvarenja zavisi od dubine rane. Šta odmah treba da uradite? Manju ranu pustite da krvari jer se tako čisti a istovremeno se spiraju patogeni mikroorganizmi. Rane od ujeda pažljivo isperite hladnom vodom sa malo sapunice.
Šta još pomaže? Zaštitite ranu flasterom ili sterilnom kompresom, a možete je i poprskati sprejom za dezinfekciju. Manje površinske rane dovoljno je namazati mašću od arnike, nevena ili kantariona, koja podstiče zarastanje. Nikako ne treba! Ne dirajte ranu prstima da ne bi došlo do infekcije! Strana tela (kamenčiće, staklo) ne uklanjajte sami jer to može uzrokovati krvarenje i infekciju.
UPALA BEŠIKE
Kada bakterije prodru u mokraćne puteve, nadražuju tanko mišićno tkivo mokraćnog kanala i zida bešike, što izaziva bolove prilikom mokrenja i čest nagon za uriniranjem. Ukoliko su simptomi blagi, možete pokušati da zaustavite napredovanje bolesti. Šta odmah treba da uradite? Na donji deo stomaka stavite termofor napunjen vrućom vodom i držite ga na tom mestu najmanje 30 minuta. Napravite toplu kupku od kamilice i rastavića u kojoj ćete ispirati samo donji deo stomaka (dva puta dnevno po 20 minuta). Pijte najmanje dva i po litra tečnosti, vode, čaja od brusnice, uve, medveđeg uha ili pirevine, jedite kiselo mleko i salatu od maslačka, koprive i peršuna.
Šta još pomaže? Pokušajte da ublažite tegobe ovim specijalnim čajem: pomešajte 100 g kantariona i brezovog lista sa 75 g hajdučke trave. Tri kašike smeše stavite uveče u termos i prelijte sa 6 dl vrele vode. Ujutro procedite i pijte u četiri doze pola sata pre jela. Ako vam posle dva dana ne bude bolje, obratite se lekaru! Nikako ne treba! Nemojte sedeti na hladnoj podlozi i izbegavajte korišćenje jakih sapuna i losiona za intimnu negu, te pena i ulja za kupanje – sve to može da pogorša upalu.
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU…