Zatvorena obuća, visoke letnje temperature ili duge šetnje samo su neki od uzročnika ovog veoma neprijatnog problema.
Jabukovo sirće
Jabukovo sirće sprečava infekciju, te ublažava bol i natečenost. Nanosi se direktno na ranu, a u slučaju neprijatnog osećaja peckanja moguće ga je razblažiti vodom, te lagano utapkati na iziritirano područije komadom vate. Druga opcija je mešanje polovine kašičice paste pripremljene od sirovog ispasiranog luka sa kašičicom jabukovog sirćeta koja se nanosi na plik kao melem. Kada se smesa osuši, treba je isprati mlakom vodom. Bilo koju od navedenih opcija koristiti dva puta dnevno sve dok crvenilo ne počne da se povlači, a plik da zarasta.
Gorka so
Ovu so možete nabaviti u bolje snabdevenim apotekama. Pored toga što je odličan izvor magnezijuma, može se koristiti i za tretiranje plikova na nozi, jer isušuje i ubrzava proces dreniranja tečnosti iz njih. Postupak je veoma jednostavan – napunite lavor toplom vodom i dve kašike gorke soli, a zatim potopite stopala i držite ih najmanje 15 minuta. Nakon toga stopala obrišite i na plikove nanesite ulje koje sadrži vitamin E.
Ulje čajevca
Antibakterijska svojstva ulja čajevca sprečavaju pojavu infekcije plikom zahvaćenog područja, a pored toga ubrzava proces zarastanja. U kašičicu bilo kog bilnog ulja ukapati tri kapi ulja čajevca i koristeći tkaninu ili tupfer blago umasirati ulje na iziritirano područije. Ostaviti da deluje najmanje desetak minuta, a zatim isprati mlakom vodom. Ponavljati tri puta dnevno dok plik ne zaraste.
FOTO: Guliver/Thinkstock
VIŠE SAZNAJTE U MAGAZINU LEKOVITO BILJE!
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
POTRAŽITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.lekovito bilje