Boravak u zatvorenim i zagušljivim prostorijama idealan je za razmnožavanje virusa. Takvu nevolju najbolje je sprečiti, ali ukoliko do prehlade ipak dođe, onda je treba i lečiti, ali na potpuno prirodan način
Prehlada je blaga infekcija nosa i grla, koja traje najviše nedelju dana, a najčešće je izazivaju adeno i rinovirusi. Na udaru su u najvećem broju slučajeva deca predškolskog uzrasta, jer im imunološki sistem nije u potpunosti razvijen, ali bolest ne zaobilazi ni starije, naročito pušače, koji su vrlo podložni ovoj infekciji.
Najčešći simptomi prehlade jesu kijavica, začepljen nos, bol u grlu, kašalj, ponekad i povišena temperatura, dok se kod osetljivih osoba javlja i upala sinusa ili uha. Ova bolest može pogoršati opšte stanje ukoliko osoba boluje od astme ili hroničnog bronhitisa.
Na udaru virusa
Imunološki sistem sprečava prodor štetnih mikroorganizama u telo, ali mu treba vremena da prepozna napadače i reaguje na njih, pa se u narodu često kaže da virusna infekcija, kakva god terapija da se primenjuje, tri dana dolazi, tri ostaje i tri prolazi.
Zbog toga je prehladu, kao uostalom i sve druge bolesti, bolje sprečiti nego lečiti.
Šta sve pomaže?
Ukoliko ipak dođe do prehlade, najbolje je nekoliko dana mirovati i uzimati simptomatsku terapiju – tople čajeve i sredstva za snižavanje temperature. Uz to, preporučuje se lagana ishrana: variva, sveže ili ceđeno voće, jogurt i mladi sir, kao i obavezna pileća supa koja je provereni lek protiv infekcija disajnih puteva. Naučnici su, naime, otkrili da živinska kožura sadrži materiju koja štiti sluzokožu i smiruje kašalj.
U borbi protiv prehlade pomažu i biljni lekovi:
– Preko celog dana držati u ustima komadić belog luka, a na svaka 4 sata stavljati novi; vaditi ga samo za vreme jela i spavanja.
– U litru vode kuvati 2-3 glavice belog luka, pa udisati paru iznad lonca.
– Kašičicu meda pomešati sa sokom od jednog limuna pa dodati malo tople vode i promešati. Piti od 3 do 5 čaša dnevno.
– Iseckati 2 kašike crvenog luka, dodati 2 kašičice bibera i kuvati 10 minuta u 2 dl vode. Procediti i piti toplo tokom dana (za smirivanje kašlja).
– Uzeti prstohvat korena sleza i ostaviti ga da odstoji 24 sata u šolji hladne vode, sve dok se ne stvori sluz. Ovom masom mazati nadražene nozdrve.
– Žvakati saće meda (sprečava i leči prehladu, začepljen nos, grip, anginu, sinusitis i druge bolesti disajnih organa).
Sirupi
Da bi se podstaklo “sazrevanje” sekreta i izbacivanje sluzi iz disajnih puteva, treba koristiti sirupe koji se otapaju u ustima i oblažu sluzokožu grla.
* Sirup od timijana
U 3 šolje vode staviti 2 kašike timijana, ostaviti da odstoji preko noći i ujutru procediti. Čaj sipati u 1/2 l vode, dodati smeđi šećer po ukusu i kuvati na blagoj vatri dok voda ne ispari na polovinu, a gustinu sirupa regulisati dodavanjem šećera. Čuvati u staklenoj posudi. Otapati u ustima po kašičicu sirupa 3 puta dnevno…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U MAGAZINU…