Iako je najčešće reč o benignim promenama, ukoliko dostignu veće dimenzije, ciste mogu da uzrokuju razne tegobe, a u tom slučaju mnogo može da pomogne i biljna terapija
Bubreg je organ na kojem se ciste najčešće javljaju, a u prilog tome govori i podatak da ih ima čak svaki drugi muškarac posle 50. godine života. Na sreću, u pitanju su benigne promene koje vrlo često ne izazivaju nikakve simptome. Ciste su, zapravo, ”mehurići” različitih dimenzija, ispunjeni bistrom tečnošću. Ukoliko ne izazivaju tegobe, ne treba ih dirati.
Simptomi
Ciste na bubrezima najčešće se otkrivaju slučajno, prilikom ultrazvučnog pregleda, i tada su obično male pa ne zahtevaju nikakav tretman, ali je potrebno pratiti ih na svakih šest meseci. Ukoliko pak dostignu veće dimenzije, mogu da izazovu tup slabinski bol, zastoj mokraće u bubrezima, povišenje krvnog pritiska i pritisak na okolne organe, pa ih je potrebno isprazniti posebnim iglama kroz kožu, u lokalnoj anesteziji. Za razliku od običnih cista, kompleksne imaju zadebljan, neravan zid, pregrade unutar lumena, a njihov sadržaj često je prokrvljen, u tom slučaju potrebna je dopunska dijagnostika koja uključuje CT, magnetnu rezonancu, laboratorijsko ispitivanje i dijagnostička punkcija, a sve u cilju isključivanja sumnje na malignitet koji bi zahtevao operativno lečenje.
Manje proteina i soli u ishrani!
Veliki unos proteina, naročito životinjskog porekla, opterećuje bubrege i otežava njihov rad, pa je veoma važno ograničiti upotrebu mesa, jaja, mlečnih proizvoda i ribe. Takođe, ne preporučuje se prekomerna upotreba soli jer dovodi do zadržavanja vode u organizmu i elektrolitnog disbalansa. Treba imati u vidu i to da industrijski suvi začin sadrži visoku koncentraciju soli i da nikako ne predstavlja manje zlo. Solju obiluje i industrijska hrana, uključujući i konzervisane namirnice, slane grickalice, kečap, sok od paradajza i sl. Umesto soli možete koristiti začinsko bilje i limun. Morska so sadrži istu količinu natrijuma kao i stona, pa je takođe treba umereno koristiti. U namirnice čiju upotrebu treba ograničiti spadaju i koštunjavi plodovi i mahunarke. Izbegava se i flaširana voda s većim sadržajem natrijuma, a ishrana se zapravo bazira na voću, povrću, žitaricama i zdravim masnoćama. Ishrana osoba koje već imaju bubrežnu insuficijenciju ili su im otkazali bubrezi vrlo je rigorozna i teško prihvatljiva obolelima, ali je neophodna, a obično je potrebno dodati vitamine C i B, a u slučaju anemije i suplemente gvožđa.
Biljke za zdrave bubrege
Čuvarkuća – Čaj od listova ove biljke pospešuje izlučivanje mokraće i čišćenje bubrega. Dve kašičice listova preliti čašom ključale vode, ostaviti da odstoji dva sata, procediti i piti po četvrtina čaše, četiri puta na dan, pre jela.
Maslačak – Ima opšte pročišćavajuće dejstvo, a kada su bubrežne bolesti u pitanju, treba koristiti list i koren ove biljke. Maslačak je vrlo moćan diuretik i pravi je lek za urogenitalni trakt.
Ostatak možete da pročitate u novom broju…
1 comment
Bezveze prekdate tekst u novom broju ..smesno