Vaginalna suvoća je prava noćna mora. Tokom procesa starenja, usled promena u proizvodnji hormona, dešava se da se vaginalni zidovi istanje. Tako smanjuje i broj ćelija koje proizvode sekret.
U perimenopauzi i menopauzi telo proizvodi manje estrogena, što za posledicu ima promene na sluznici vagine. Sluzokoža, koja je do tada bila vlažna, elastična i ružičaste boje, postaje primetno suvlja i bleđa. Neki od znakova su peckanje, svrab, nalet toplote, bol tokom seksualnog odnosa, blago krvarenje nakon odnosa, urinarne infekcije. Danas u ponudi postoji veliki broj lubrikanata koji ublažavaju simptome povezane s vaginalnom suvoćom. Mnogi od njih sadrže lekovito bilje koje pomaže u rešavanju ovog problema.
Vaginalna suvoća: Trebaju vam prirodni lubrikanti
1. Ulje vučjeg trna
Bogato je karotenom, vitaminima A i F, a sadrži lipolinsku i folnu kiselinu i retku omega-7 masnu kiselinu. Zbog povoljnog uticaja na kožu i sluzokožu, ulje vučjeg trna može pomoći i ženama s vaginalnom suvoćom. Omega-7 masne kiseline, čiji je jedan od najbogatijih izvora upravo vučji trn, važni su gradivni elementi vaginalne sluzokože. Ulje deluje kao spoljašnji zaštitni omotač i podstiče regeneraciju oštećenog tkiva, održavajući ga zdravim i hidriranim.
2. Konopljika
Poznata po fitoestrogenskim svojstvima, konopljika se svrstava u biljke koje se upotrebljavaju u lečenju velikog broja ženskih tegoba. Ekstrakt dobijen iz semenki dovodi do uspostavljanja ravnoteže u stvaranju estrogena i progesterona, ublažava bolove u grudima (mastalgiju), reguliše menstrualni ciklus, ublažava simptome PMS-a, perimenopauze i menopauze.
3. Laneno seme
Preporuka je i da se redovno uzima laneno seme, pre svega zbog omega-3 masnih kiselina i lignina, koji su u njemu zastupljeni. Lignini, koji su sastavni deo ćelijskih zidova biljaka, u organizmu se vezuju za estrogenske receptore i utiču na regulaciju i izbacivanje viška estrogena iz organizma.
Trebaće vam malo više…
Vitamina C
Ishrana bogata namirnicama poput brokolija, prokelja, jagoda, crvenih i zelenih paprika, narandži, preporučuje se ženama koje imaju problem s vaginalnom suvoćom zbog toga što ovi zdravi plodovi imaju visok sadržaj vitamina C. Ovaj nutrijent ima veoma važnu ulogu u stvaranju kolagena, a kolagen je odgovoran za zdravlje kože i sluzokože u celom organizmu, pa i u vagini. Vitamin C može se uzimati i u obliku suplementa. Poslednjih godina naročito je populuran lipozomalni vitamin C, za koji se veruje da predstavlja najbolju formu i daje najbolje rezultate.
Vitamina E
Dobar je za održavanje stabilnog nivoa estrogena i ublažavanje simptoma menopauze. Vitamin E utiče na fleksibilnost krvnih sudova čime se omogućava lakša i bolja cirkulacija, što se odražava i na genitalnu regiju – poboljšava se metabolizam u vaginalnom tkivu i vaginalni zidovi postaju elastičniji i vlažniji.
Vitamina D
Iako se prvenstveno vezuje za zdravlje kostiju, vitamin D takođe može da deluje kao efikasan lubrikant. To je potvrđeno u više studija. Kod žena koje su osam nedelja koristile vaginalete s vitaminom D, ili oralne suplemente, značajno su se smanjili simptomi vaginalne suvoće, zahvaljujući povoljnom uticaju ovog nutrijenta na sluzokožu.
Čajna mešavina za žene
Pomešajte jednake delove sladića, kamilice, crvene deteline, nevena, hmelja i lista koprive. Kašičicu mešavine prelijte šoljom ključale vode i ostavite to poklopljeno da odstoji pola sata. Procedite i popijte pola sata pre jela. Pijte dve do tri šolje čaja dnevno. Nakon tri nedelje, napravite malo dužu pauzu.
Foto: Irrin0215/gettyimages.co.uk