Upravo je sada pravo vreme da započnete pripremu za sakupljanje korenja lekovitih biljaka i obogatite svoju kućnu apoteku. Jedan od najvećih stručnjaka za lekovito bilje, čuveni akademik dr Jova Tucakov, u svojoj knjizi „Lečenje biljem“ dao je detaljna uputstva za njegovo sakupljanje i skladištenje. „Korenje i druge podzemne organe biljaka treba vaditi od početka jeseni, pa sve dok ne padne sneg, ali samo krupno i od odraslih biljaka starih više od tri godine. Nakon toga treba ga očistiti od zemlje, odstraniti mrtve delove, a zatim odseći glavu i vratiti je u zemlju, zajedno sa sitnim korenjem. Glava i tanko korenje imaju manje lekovitih sastojaka. Korenje se odmah dobro opere hladnom vodom, iseče na komade i suši u pećnici na maksimum 50 stepeni. Debelo korenje mora se uzduž iseći kako bi se što pre osušilo. Ako se iskopano korenje suši na gomili u hladu, brzo gubi lekovite sastojke, a pritom se može i ubuđati. Dakle, postaće beskorisno.
Napomena: od zeljastih jednogodišnjih biljaka, podzemni organi vade se kad je biljka u cvetu, jer se tada najlakše mogu naći. Korenovu glavu uvek treba vratiti u zemlju da bi iduće godine iz nje izrasla nova biljka. Višekrake glave, kao na primer one od belog sleza, lincure, velebilja i drugih biIjaka, treba uzduž rasporiti oštrim nožem na onoliko delova koliko ima pupoljaka i svaki pupoljak vratiti u zemlju u uspravnom položaju, na rastojanju od oko pola metra.“
SAKUPITE…
1 Beli slez
Za šta se koristi: Beli slez najčešće se koristi za ublažavanje respiratornih tegoba. Listovi i koren sadrže polisaharide, koji imaju antibakterijska i antiseptička svojstva. Budući da efikasno ublažava kašalj i podstiče izbacivanje šlajma, veoma se često koristi za spravljanje sirupa. Osim toga, koren belog sleza deluje povoljno i na bolesti želuca, bubrega i jetre. Koristi se u obliku čaja, s tim što se koren ne kuva, već se samo prelije hladnom vodom i ostavi da odstoji najmanje osam sati.
2 Gavez
Za šta se koristi: Koren gaveza sadrži hormon auksin koji podstiče stvaranje novog tkiva, te ubrzava zarastanje rana, kao i alantoin koji pospešuje regeneraciju oštećenog tkiva. Koristi se za lečenje reume, gihta, kostobolje, artritisa i oticanja zglobova, a pomaže i u slučaju osteoporoze. Osim toga, pokazao se kao veoma efikasan u lečenju čukljeva. Ako se tinktura utrljava na bolna mesta tri-četiri puta dnevno, rezultat sigurno neće izostati.
Foto: Guliver/Thinkstock
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA LEKOVITO BILJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Lekovito-bilje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net