Budući da se ovo oboljenje ne leči antibioticima, terapija se u većini slučajeva sastoji od mirovanja, zdravog režima ishrane i konzumiranja lekovitih trava i meda
Virusne infekcije gornjih disajnih puteva na vrhu su liste najučestalijih oboljenja današnjice. Jedna od komplikacija ovih bolesti jeste virusna upala pluća koju je u praksi teško prepoznati i razlikovati od bakterijske plućne infekcije.
Ipak, u kliničkoj slici virusne pneumonije postoje određene specifičnosti, zbog čega se svrstava u grupu atipičnih upala pluća. Ovo oboljenje retko ima fatalan ishod, ali je poseban oprez neophodan kod beba i male dece, ljudi starijih od 65 godina, hroničnih bolesnika, kao i osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom.
Uzroci
Kao što i njen naziv govori, ovu vrstu upale pluća izazivaju virusi koji dospevaju u pluća udisanjem čestica iz gornjih disajnih puteva. Uglavnom je reč o virusima gripa, adenovirusima, rinovirusima…
Češća kolebanja u spoljnoj temperaturi pogoduju pojavi pneumonije koja se zbog toga najčešće javlja tokom zime i proleća, a pospešuju je pušenje, zagađen vazduh i konzumiranje alkohola, kao i pothranjenost, kardiovaskularne bolesti i prisustvo HIV virusa.
U neposredne uzroke spadaju prehlada, infekcije gornjih disajnih puteva, grip i bolesti koje slabe imunološki sistem. Virusna upala pluća može da se javi i kao komplikacija varičela i malih boginja.
Simptomi
Za razliku od bakterijske, virusna upala pluća razvija se postepeno. Po pravilu se prvo javlja infekcija gornjih disajnih puteva koja je praćena curenjem iz nosa, suvim kašljem, glavoboljom, bolovima u mišićima, temperaturom, malaksalošću i umorom. Zbog smanjene odbrambene sposobnosti organizma u 10% slučajeva dolazi do udruživanja virusne i bakterijske infekcije.
Dijagnoza i lečenje
Lekar već na osnovu simptoma i kliničkog pregleda može da pretpostavi da je reč o nekom obliku pneumonije. Pomoću stetoskopa otkriva se “pucketanje” u plućima koje je posledica prisustva tečnosti u alveolama i ukazuje na plućnu infekciju. Ipak, da bi se uspostavila precizna dijagnoza, najčešće je potreban rendgen pluća, kao i analiza krvi, koja će pokazati da li su povišene vrednosti leukocita i sedimentacije.
Da bi se propisala adekvatna terapija, neophodno je utvrditi da li je reč o virusnoj ili bakterijskoj pneumoniji. U slučaju virusne upale pluća, antibiotici nemaju terapeutsko dejstvo, te je vrlo važno da se ne uzimaju “na svoju ruku”. Iako bolest može da se tretira antivirusnim lekovima, ipak se najčešće savetuju mirovanje, pravilna ishrana i dosta tečnosti. Simptomatsko lečenje obuhvata primenu kapi za nos i lekove za suv i nadražajan kašalj.
Prevencija
S obzirom na to da se upala pluća javlja kao posledica oslabljenog imunološkog sistema, prva preventivna mera jeste jačanje odbrambene moći organizma, i to kroz pravilnu ishranu, prestanak pušenja, ograničeno konzumiranje alkohola, kontrolisanje stresa, fizičku aktivnost i odmor. Redovno pranje ruku takođe smanjuje rizik od infekcije. Vakcinacija protiv gripa takođe spada u mere zaštite i naročito se savetuje osobama starijim od 65 godina, kao i svim hroničnim bolesnicima.
Antivirusni lekovi iz prirode
U slučaju virusne upale pluća treba jesti ječam, crne ribizle, borovnice, beli luk, vlašac, cveklu, brusnicu, đumbir, šljive, alge, brokoli, avokado, šitake pečurke, crveni i žuti luk, bundevu, jezgrasto voće, semenke, pasulj, šparglu, piti sok od limuna, grejpfruta, pomorandže, jabuke, maline i kruške, čaj, crno vino u umerenim količinama, kupinov sok i vino, jogurt…
Da bi efekat bio potpun, pojedine namirnice potrebno je isključiti iz ishrane, prevashodno šećer, proizvode od belog brašna, konzerviranu hranu, mesne prerađevine, rafinisana ulja, margarin, gazirane napitke… Obolelima od pneumonije za brži oporavak savetuje se pretežno biljna hrana, a od velike pomoći može da bude dvodnevno “gladovanje” koje se zasniva na upotrebi sveže ceđenih sokova od voća i povrća. Predlog: pet šargarepa srednje veličine iscediti u sokovniku i dodati sok od jednog limuna.
S. Živanović
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU…
2 comments
Imam suv kasalj i temperaturu 37,6.
Dali je to upala pluca ?
Pozdrav. Dobio sam upalu pocetkom septembra.. primio sedam pencilina,popio kutiju pancefa,i bilo bolje. Nakon toga,dan dva,pogorsa se stanje . Snimim pluca,specijalista kaze upala da je u povlacenju. Popijem amoksiciline sedam dana,mirujem,i odem kod odabranog i konstatuje da je sve u redu. Medjutim,sve mi je super bilo,ali veceras sam par puta osjetio bol,zaista manji,ali ipak osjetljiv. I Strah me je,psiha me nagrdi,jer samo o tome razlisljam,i samo brinem . Ikakav savjet? Bio bi od pomoci. Hvala 🙂