Osip na koži u obliku leptira, bolni i otečeni zglobovi šaka i stopala – samo su neki od pokazatelja ovog autoimunog oboljenja. Iako je tok lečenja neizvestan, simptomi olašava lekovito bilje
Sistemski eritemski lupus (SEL) je hronična autoimuna bolest vezivnog tkiva, koja može zahvatiti razne delove tela, uključujući i nervni sistem. Međutim, na “meti” su prevashodno zglobovi, bubrezi, krv i koža, na kojoj se promene najčešće očituju u vidu karakterističnog crvenila na obrazima u obliku leptira (otuda i potiče latinski naziv bolesti). Nedavna istaživanja pokazala su da od sistemskog eritemskog lupusa oboleva jedna od 2.000 osoba, većinom žene.
Kako nastaje SEL?
Kao i u slučaju drugih autoimunih oboljenja, tačan uzrok sistemskog lupusa nije poznat. Ipak, naučnici ističu da nastaje usled udruživanja više spoljašnjih i unutrašnjih faktora, kao što su nasleđe, hormonska nestabilnost u pubertetu, neke virusne i bakterijske infekcije, određeni lekovi, izlaganje suncu… Suština je u tome da dolazi do stvaranja anitela koja greškom napadaju zdrave organe i tkiva. Iako lupus najčešće pogađa osobe između 15 i 45 godina starosti, može se javiti u ranom detinjstvu kao i u starosti. S obzirom na to da češće pogađa žene nego muškarce, naučnici smatraju da je u vezi sa hormonima.
Simptomi
Sistemski lupus je bolest sa širokom simptomatologijom, ali su u početku znaci oboljenja vrlo diskretni i neodređeni. Bolovi u zglobovima i mišićima, povišena temperatura, malaksalost, anemija, otok limfnih žlezda, mučnina i povraćanje, glavobolja, nadimanje, samo su neke od mogućih prvih manifestacija ovog oboljenja. U početku bolest zahvata samo jedan organ, a kasnije može da pređe i na druge delove tela.
Promene na mišićima i zglobovima
Bol, otok i crvenilo zglobova šaka i stopala mogu trajati mesecima, pa čak i godinama, pre nego što se ispolje drugi simptomi. Oštećenje kostiju i osteoporoza najčešće su posledice ovog oboljenja.
Problemi sa kožom
Crvenilo na nosu i jagodicama u obliku leptira, karakterističan je simptom sistemskog lupusa. Promene mogu biti sa ili bez plikova i najčešće se javljaju kada je koža izložena suncu. Fleke su blede ili tamne, a u potkožnom tkivu mogu da se pojave i čvorići iznad kojih je koža crvena i upaljena. Nakon izvesnog vremena čvorići nestaju, a na njihovom mestu ostaje udubljenje. Opadanje kose (alopecija) jedan je od najranijih znakova sistemskog lupusa.
Uticaj na kardiovaskularni sistem
Zapaljenje srčane maramice i, posledično, bol u grudima, najčešći su znak da je napadnut kardiovaskularni sistem. Promene se očituju i na EKG-u, mada u pojedinim slučajevima simptomi potpuno izostaju. Ređe dolazi do zapaljenja srčanog mišića, a ubrzani sračni rad takođe ukazuje na ovo stanje. Povišen krvni pritisak čest je pratilac lupusa, isto kao i venska tromboza.
Kako se manifestuje na disajnim organima?
Karakteristični simptomi su bolovi pri disanju koji se pojačavaju kada se napravi neki pokret, dok su grudni mišići bolni na dodir. U akutnoj fazi lupusa može doći do upale pluća ili plućne maramice, nakon čijeg izlečenja ostaju priraslice.
Probavne tegobe
Mučnina, gađenje, podrigivanje, povraćanje ili otežano gutanje javljaju se često, a posledica su ili same bolesti, ili dejstva određenih lekova. Moguća je i pojava čira, zapaljenja pankreasa, a neretko se otkriva i uvećanje jetre.
Bubrežne promene
Otkrivaju se analizom mokraće, a manifestuju se povećanjem krvnog pritiska, pojavom krvi u mokraći, oticanjem nogu, stopala i očnih kapaka. Bubrežna insuficijencija (otkazivanje rada ovih organa) sreće se mnogo ređe – samo u težim slučajevima.
Dijagnoza
Zbog široke simptomatologije lupus može da podseća na neke reumatske, ali i druge bolesti. Ukoliko su prisutna najmanje četiri simptoma karakteristična za SEL, lekar će posumnjati na postojanje ovog oboljenja. Precizna dijagnoza postavlja se na osnovu analiza krvi na prisustvo specifičnih antitela.
Lečenje
Za sada još uvek ne postoji lek za sistemski lupus, a terapija je prevashodno usmerena na ublažavanje upala i smanjenje rizika od komplikacija. Neposredno nakon otkrivanja bolest je vrlo aktivna i iziskuje terapiju visokim dozama lekova, kako bi se sprečilo oštećenje organa. Bolesnicima se savetuju psihofizička relaksacija i izbegavanje sunca.
Prognoza
Prognoza bolesti je individualna i zavisi od lokalizacije oštećenja i blagovremene primene terapije. Najlošiju prognozu imaju osobe kod kojih su zahvaćeni bubrezi i centralni nervni sistem. Preko 70% bolesnika živi duže od 10 godina.
Značaj ishrane
Pravilna ishrana ima vrlo važnu ulogu, kako u prevenciji, tako i u kontrolisanju lupusa. Obolelima se savetuje umereno konzumiranje soli i šećera, kao i svih drugih namirnica koje podstiču upalne procese, kao što su one životinjskog porekla (meso, jaja, mlečni proizvodi). Iz ishrane je potrebno eliminisati i industrijski proizvedenu hranu. Postoje podaci da presne namirnice i sveži sokovi od voća i povrća utiču na povlačenje simptoma, a dokazano je i da morska riba i omega-3 masne kiseline smanjuju upalne procese, pa se savetuje njihova upotreba. Sveže povrće i voće su neizostavan deo jelovnika obolelih od sistemskog lupusa.
Biljna terapija
Ženšen
Nedavna naučna istraživanja potvrdila su da sibirski ženšen pomaže u slučaju teških oblika bolesti imunološkog sistema, uključujući i lupus. Ova biljka korisna je u borbi protiv različitih stanja koja prate ovo oboljenje, kao što su zapaljenje zglobova, malokrvnost, povišen krvni pritisak i probavne smetnje. Takođe, odlično je sredstvo za detoksikaciju.
Način upotrebe: Jedan do dva grama suvog korena uzimati svakog dana skuvan kao čaj ili u supi. Čaj se priprema tako što se komadići korena preliju šoljom vrele vode i nakon 5 minuta procede. Koren može da se koristi 2-3 puta, a zatim da se pojede.
Ulje žutog noćurka
Žuti noćurak je prirodni izvor gama-linoleinske kiseline od koje se u organizmu stvaraju protivupalni agensi (prostaglandini). Samim tim, ulje od ove biljke se primenjuje u slučaju hroničnih upala kože, zglobova i vezivnog tkiva (artritis), autoimunih oboljenja kao što je lupus… Može da se konzumira u obliku ulja ili kapsula…
Sandra Živanović
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U MAGAZINU…
2 comments
citam vec 5 godina kako ublaziti lupus!Meni nista nije ostetio jos ali upalni proces postoji skoro svakog dana.Ovo je jako opasna bolest ali moramo se boriti .Svidja mi se vaa stranica..
ja bolujem 20 god i stalno pijem kortiko u malim dozama još sam dobro mislim da je lupus povezan i sa amalganovim plombama jer su pune žive stresom i lošom ish