Otoci, smanjeno ili povećano lučenje mokraće i neprijatan zadah samo su neki simptomi poremećaja rada ovih organa, a lekari savetuju da se signali koje nam šalje telo nikako ne zanemaruju
Bubrezi su parni organi pasuljastog oblika veličine stisnute šake, smešteni s obe strane kičmenog stuba i predstavljaju centralni deo urinarnog sistema. Sastoje se od preko milion nefrona, sačinjenih od kanalića i sabirnih cevčica, a svaki od tih sićišnih sistema sposoban je da samostalno stvara mokraću. Njihov broj se smanjuje usled starenja, povreda ili oboljenja, ali čovek nije životno ugrožen ako mu je funkcionalna otprilike trećina nefrona.
Formiranje mokraće osnovni je zadatak bubrega, ali oni imaju i čitav niz drugih, važnih uloga u organizmu: izlučuju otpadne produkte metabolizma (urea, kreatinin, mokraćna kiselina, bilirubin) i štetne hemikalije, regulišu arterijski pritisak, ravnotežu kiselina i baza, te balans vode i elektrolita, utiču na stvaranje crvenih krvnih zrnaca i lučenje određenih hormona. Budući na veoma složenu i važnu funkciju koju obavljaju, obratite pažnju na sledeće simptome koji ukazuju na to da je došlo do poremećaja u njihovom radu.
Otoci
Jedan od prvih karakterističnih znakova da bubrezi ne funcionišu kako treba jesu otoci koji nastaju zbog toga što se suvišna voda nagomilava u i međućelijskom prostoru, pošto se otežano izlučuje na prirodan način – putem bubrega.
Osim toga, poremećeno je i izbacivanje soli (natrijumovih, hloridnih, kalijumovih, kalcijumovih jona), usled čega u međućelijski prostor prodire još više tečnosti, i, posledično, nastaju još veći otoci, uglavnom u jutarnjim satima, po buđenju, koji su najizraženiji na delovima tela sa rastresitim vezivnim tkivom, kao što su očni kapci (i donji i gornji), šake, stopala, oko gležnjeva, nekad čitavo telo.
U teškoj bubrežnoj disfunkciji tečnost se nakuplja i u telesnim šupljinama (srčanoj, plućnoj, trbušnoj maramici) ometajući rad vitalnih organa. Karakteristika bubrežnih otoka jeste da su na dodir topli, koža je bleda, a pritiskom prsta na otečeni predeo ne ostaje otisak.
Uobičajeni simptomi
Malaksalost, slabost, nedostatak energije, smetnje spavanja, gubitak apetita, neraspoloženje, slabost u rukama i nogama, povišena telesna temperatura i groznica, takođe su simptomi koji ukazuju na bolesti bubrega.
Neprijatan zadah
Jedan od čestih simptoma problema u radu bubrega jeste i neprijatan zadah koji potiče od štetnih metabolita koji se inače iz organizma izlučuju preko ovih organa. U tom slučaju urea, kreatinin i mokraćna kiselina eliminišu se preko sistema za varenje, pa dah ima miris amonijaka. To je pouzdan znak teškog oštećenja bubrega.
Hipertenzija
Bolesti bubrega mogu uzrokovati sekundarnu hipertenziju, usled suženja (stenoze) arterije koja dovodi krv u bubreg (renalna arterija). Usled toga se smanjuje protok krvi u zahvaćenom bubregu, što stimuliše proizvodnju hormona renina i angiotenzina, koji uz aldosteron iz nadbubrežne žlezde uzrokuju konstrikciju i povećanje tvrdoće (rezistencije) perifernih arterija i povećavaju krvni pritisak.
Smanjeno ili povećano lučenje mokraće
Normalna količina izlučene mokraće u toku jednog dana iznosi od 1,5 do 2 l, što zavisi od količine unete tečnosti i njenog gubitka znojenjem, disanjem… U slučaju bolesti bubrega može da se javi…
…
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA LEKOVITO BILJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Lekovito-bilje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net