Neestetska i bolna zadebljanja kože na stopalima mogu se ukloniti pomoću obloga i čajeva od belog luka, bršljena, rastavića, maslinovog ulja…
Žuljevi su tvrde rožnate izrasline na koži stopala, koje nastaju usled dugotrajne ili intenzivne izloženosti fizičkom pritisku ili trenju. U pitanju je odbrambeni proces kože koja stvaranjem zaštitnog sloja sprečava dalje oštećenje ćelija, a novoformirana koža ispod žuljeva postaje znatno otpornija. Iako su najčešće bezopasni, zbog estetskih razloga i mogućih komplikacija, žuljeve treba što pre ukloniti.
Nastanak žuljeva
Pre pojave žulja, javljaju se neprijatni simptomi poput peckanja, bola, crvenila i osećaja “struganja” na koži. Ovu pojavu najčešće uzrokuju prevelika ili tesna obuća koja permanentno pritiska i izaziva trenje na koži (žuljevi na stopalu), rad sa tvrdim alatima koji zahtevaju fizičku snagu, kao i obavljanje teških fizičkih poslova (žuljevi na šakama). Da bi se sprečio nastanak žuljeva, potrebno je samo malo pažnje uz primenu odgovarajuće zaštite. Ukoliko se ipak pojave, važno je da se štetni faktori eliminišu i onemogući njihovo dalje delovanje na taj deo kože. Međutim, postoje osobe čija je koža podložnija žuljevima, a tu spadaju oboleli od dijabetesa, kao i oni sa slabijom cirkulacijom, posebno u predelu stopala i šaka. Takođe, određeni deformiteti ruku i nogu mogu dovesti do povećanja pritiska na kožu, što direktno dovodi do nastanka žulja.
Uklanjanje
Većina žuljeva nije opasna i samo treba pričekati nekoliko dana da otpadnu i da “sazri” novi sloj kože. Međutim, ukoliko nije otklonjen uzrok, žulj će i dalje biti izložen iritaciji, pa može doći do njegovog bolnog pucanja i krvarenja, kao i do zapaljenja i gnojenja, koji mogu izazvati teške komplikacije. Stoga, čim nastane žulj, treba odmah elimisati uzročnike – promeniti obuću, nositi zaštitne rukavice i, po mogućstvu, mirovati nekoliko dana. Za brže uklanjanje žuljeva koriste se posebni preparati na bazi vitamina E koji ubrzavaju sazrevanje oštećene kože, a veoma su efikasni i preparati na bazi lekovitog bilja. Terapija se sprovodi u zavisnosti od vrste zadebljanja, a zagnojene ili krvave žuljeve treba obavezno tretirati antibiotskom kremom koju će prepisati lekar.
Izaberite adekvatnu obuću
* Ukoliko nosite tesnu obuću sa šiljatim vrhovima i visokim potpeticama, postoji velika verovatnoća da će se pojaviti žuljevi. Stoga izbegavajte da svakodnevno nosite ovakvu obuću.
* Ne kupujte suviše uske cipele. Uvek ostavite malo mesta između palca i vrha cipele, kako biste dok stojite nesmetano mogli da pokrećete sve nožne prste.
* Birajte cipele komforne za stopala, sa elastičnim i ne suviše tankim đonom.
* Kupujte obuću od prirodnih materijala, pre svega kože, jer su mekši i fleksibilniji od veštačkih, a omogućavaju i bolje provetravanje stopala.
Recepte za uklanjanje žuljeva potražite na sledećoj strani…
Pages: 1 2