U toku sna obnavlja se i podmlađuje ceo organizam – rastu i razvijaju se mišići, sintetišu hormoni, regenerišu tkiva…
Nedostatak sna može zadesiti svakoga u bilo koje vreme i na bilo kom mestu. Povremena borba s nesanicom ne treba da zabrinjava, ali ukoliko se neko svakodnevno susreće s ovim problemom, on će se neminovno loše odraziti na pravilno funkcionisanje organizma, kao i na obavljanje poslova i aktivnosti. Statistike pokazuju da oko 30% svetske populacije pati od insomnije skoro svake noći. Razlozi su brojni, kako fizički tako i psihički. Hronična oboljenja poput artritisa, astme, srčanih problema, fibromialgije, tinitisa (zujanje u ušima) i visokog pritiska neretko prouzrokuju besane noći.
PROČITAJTE I… Strah i napadi panike: Fitoterapija efikasnija od lekova
Depresija i anksioznost takođe mogu negativno uticati na zdrav san. Ne treba zanemariti ni genetsku komponentu, budući da je jedno obimno istraživanje pokazalo da čak 77% ispitanika koji se bore s insomnijom u svojoj porodici ima nekoga s istim simptomima. Apoteka je prvo pribežište u kome mnogi pokušavaju da nađu rešenje. Sedativi i tablete protiv nesanice postali su jedni od najprodavanijih farmaceutskih proizvoda. Ipak, kao i u slučaju mnogih drugih tegoba, priroda i za nesanicu nudi mnogo zdraviju alternativu.
Biljke protiv nesanice
Valerijana
Ova višegodišnja zeljasta biljka sadrži valerensku kiselinu, koja je odgovorna za njeno sedativno dejstvo. Zato ne čudi što se valerijana vekovima koristila kao prirodni lek protiv nesanice, najpre u Evropi i Aziji, a zatim i u drugim delovima sveta. Osim toga, pomaže da se ublaže simptomi anksioznosti i nervoze. Može se upotrebljavati kao čaj, tinktura ili u obliku kapsula. Za razliku od veštačkih lekova, valerijana gotovo da nema neželjenih efekata. Ipak, pošto je jedan od najjačih prirodnih sedativa, treba izbegavati vožnju i bavljenje poslovima koji zahtevaju punu koncentraciju.
ISPROBAJTE I… Sprej protiv nesanice
Kamilica
Zahvaljujući jedinjenju pod nazivom apgenin, kamilica ima umirujuća svojstva koja nam mogu pomoći da lakše zaspimo. Njen uticaj na mozak sličan je onome koji proizvode benzodiazepini, ali bez nus-pojava kao što su glavobolja, vrtoglavica, košmari i slično. Još jedna prednost čaja od kamilice jeste i u tome što se redovnim i dugotrajnim konzumiranjem njeno dejstvo pojačava, za razliku od lekova, na koje mnogi postaju rezistentni posle određenog perioda.
Kantarion
Osim što se smatra promotorom dobrog sna, kantarion je i jedan od najpoznatijih prirodnih antidepresiva. Pospešuje lučenje serotonina (hormona sreće), smiruje nervozu i popravlja raspoloženje, pa samim tim stvara uslove za miran san. Svakodnevno možete piti čaj od ove lekovite biljke ili kantarionovo ulje za unutrašnju upotrebu.
Majčina dušica
Još jedna biljka s dugom tradicijom, koju je u svojim spisima spominjao još Hipokrat, u staroj Evropi koristila se za mnoge tegobe, pa tako i kao prirodni sedativ koji tera košmarne snove. I danas se majčina dušica često preporučuje ljudima koji pate od anksioznosti, koji su izloženi velikim stresovima, pa im usled toga fali miran san. Može se upotrebiti kao tinktura ili kao čaj.
Matičnjak
U lekovite svrhe koristi se list, a među njegovim mnogobrojnim svojstvima jeste smirivanje nerava i borba protiv nesanice. Ova biljka, poznata i kao melisa, ima prijatan miris sličan limunu i najčešće se konzumira kao čaj. Prema nekim studijama, u lečenju insomnije pokazala se odličnom kombinacija valerijane i matičnjaka, ali takvu mešavinu ne treba praviti na svoju ruku, već samo prema uputstvima stručnog lica.
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA LEKOVITO BILJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Lekovito-bilje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net