Pored ovih biljnih preparata, čajevi i oblozi imaju veoma blagotvorno dejstvo u početnim fazama bolesti, a mogu da spreče recidiv nakon lečenja
Rak grla je maligna bolest koja najčešće zahvata grkljan (larinks), a ponekad napada i ždrelo (farinks) ili krajnike (tonzile). Od ovog tumora u 97% slučajeva obolevaju muškarci, dok se kod žena javlja u svega 3%. Pacijenti obično pripadaju starosnoj grupi od 50 do 70 godina, a poslednjih godina beleži se porast broja obolelih žena, kao i pripadnika mlađe populacije.
Dijagnostika i lečnje
Ukoliko na osnovu simptoma i spoljašnjeg pregleda (opipavanje vrata i limfnih čvorova) posumnja na tumor, lekar će pacijenta uputiti na laringoskopiju – proceduru koja se sastoji od uvlačenja cevčice za čiji je vrh pričvršćena kamera. U slučaju da se uoče promene, uzima se uzorak tkiva i šalje na biopsiju kako bi se potvrdilo prisustvo kanceroznih ćelija. Lečenje raka grla zavisi od veličine i lokalizacije tumora, stadijuma bolesti i opšteg zdravstvenog stanja pacijenta.
Terapija najčešće uključuje hirurško odstranjivanje malignog tkiva, ali ako je bolest u uznapredovalom stadijumu, neophodna je totalna laringektomija (odstranjivanje dela ili celog grkljana), nakon čega bolesnik gubi moć govora. Manji tumori mogu se odstraniti laserom, a često se primenjuje i zračenje.
Blagotvorna fitoterapija
U borbi protiv raka grla može pomoći napitak koji se pravi na sledeći način: u 2,5 l litra vode skuvati 500 g radiča, pa dodati 300 g sveže, samlevene aloje vere, 400 g livadskog meda, 7 dl domaćeg vina i 5 dl čistog alkohola. Ostaviti da odstoji pet dana na hladnom i mračnom mestu, a potom uzimati po jednu kašiku napitka tri puta dnevno, sat vremena pre obroka.
Preporučuje se i čaj od crnog sleza i ivanjskog cveća koji se spravlja tako što se u 2,5 dl hladne vode sipaju dve kašike mešavine ovih biljaka i ostave tokom noći. Čaj se ujutru prokuva i procedi, a potom se tokom dana pije mlak, u malim gutljajima…
OSTATAK MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU…