Jak imunitet je najbolja preventiva, ali i lek u borbi protiv “bolesti poljupca”. Takođe, napici na bazi lekovitog bilja snižavaju temperaturu i otklanjaju bol u grlu
Mononukleoza je infektivna bolest koja je zbog načina prenošenja poznata i pod nazivom “bolest poljupca”. Najčešće pogađa osobe starosti između 15 i 25 godina i u 90% slučajeva uzrokovana je Epštajn-Barovim virusom. Veliki broj ljudi još tokom detinjstva biva izložen ovom virusu, a s obzirom na to da on ostaje aktivan u organizmu još dugo nakon nestanka simptoma, kasnije tokom života, u slučaju slabljenja imunološkog sistema, postoji rizik od njegovog ponovnog aktiviranja. Danas je ovo oboljenje vrlo često među decom, a infekcija se lako prenosi u kolektivima (vrtić, škola).
Kako se prenosi infekcija?
Kao i većina kapljičnih infekcija i mononukleoza se prenosi putem pljuvačke, poljupcem, kijanjem, kašljanjem, korišćenjem zajedničkih predmeta, kao što su čaše, pribor za jelo, četkica za zube i slično. Ponekad se infekcija prenosi i preko suza ili prilikom transfuzije krvi, ali se to dešava vrlo retko.
Zaražene osobe koje nemaju simptome, pa samim tim nisu ni svesne prisustva infekcije, mogu biti domaćini – prenosioci nekoliko nedelja, pa čak i meseci. Iako virus u domaćinu ostaje do kraja života, nakon preležane bolesti njegova koncentracija u organizmu nije dovoljna da bi osoba bila i dalje “zarazna”.
Simptomi
Najčešći simptomi mononukleoze jesu visoka temperatura, jak bol u grlu, oticanje limfnih žlezda i krajnika, malaksalost i umor. Bolest se obično ispoljava od četiri do šest nedelja nakon izlaganja virusu, a prvi simptom koji se javlja najčešće je upala grla koja spontano prolazi nakon sedam dana, dok je temperatura retko viša od 38,5 *C.
Mononukleoza može da dovede i do oticanja slezine, a kod izvesnog broja pacijenata se pojavljuje i osip. Većina simptoma nestaje nakon 7-10 dana, ali umor može da traje nedeljama, pa čak i mesecima.
Dijagnoza i lečenje
Dijagnoza mononukleoze postavlja se na osnovu kliničkog pregleda, simptoma i analize krvne slike. Povišeni leukociti se sreću između četvrtog i devetog dana bolesti, a često su povišeni i jetreni enzimi. Ako lekar ipak proceni da je potrebna dodatna potvrda dijagnoze, može se uraditi takozvani Monospot test, kako bi se dokazalo prisustvo antitela na Epštajn-Barov virus u krvi.
Ovo je dijagnostički test čiji se rezultati dobijaju za jedan dan, ali se infekcija ne može detektovati u prvoj nedelji bolesti. Lečenje mononukleoze u većini slučajeva nije potrebno već je neophodno mirovanje. Terapija podrazumeva što više odmora, konzumiranje lako svarljive hrane, dosta tečnosti, kao i lekove za snižavanje temperature ukoliko je viša od 38,5 *C, kao i sredstva za ublažavanje bola u grlu.
Mononukleoza kod dece
U prvim godinama života bolest se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva, u vidu curenja iz nosa, crvenila grla i uvećanja limfnih čvorova. Nije retkost da bolest prođe potpuno neprimetno. Kod starije dece se javljaju slabost, mučnina, glavobolja, uvećanje krajnika, povišena temperatura i bol u grlu, a kod skoro svakog drugog malog bolesnika sreće se uvećanje slezine.
Bolest može da traje od nekoliko dana do četiri nedelje, u zavisnosti od uzrasta deteta i jačine imunološkog sistema. Temperatura se snižava tek kada pređe vrednost od 38 *C. Povratak normalnim aktivnostima se očekuje nakon četiri do šest nedelja, uz odobrenje pedijatra.
Prevencija
Jačanje imuniteta ključni je faktor prevencije. Pravilna ishrana, izbegavanje upotrebe šećera, gaziranih napitaka, industrijske hrane, slanih grickalica, masne i pržene hrane, kao i konzumiranje svežeg voća i povrća, integralnih žitarica i čajeva od lekovitog bilja, umnogome će doprineti jačanju odbrambenih snaga organizma. Prevencija svakako podrazumeva i izbegavanje kontakata sa zaraženom osobom i besprekornu higijenu ruku.
Najbolja sredstva za jačanje imuniteta:
Koloidna srebrna voda
Lista zdravstvenih tegoba na koje blagotvorno deluje koloidno srebro praktično je neograničena. Medicinski je dokazano da koloidno srebro ubija više od 650 uzročnika oboljenja. Vrlo je efikasno u borbi protiv virusa, gljivica i bakterija. Kada je mononukleoza u pitanju, upotreba srebrne vode se savetuju preventivno, ali i kao deo terapije, odnosno lečenja infekcije.
Ehinacea
Brojna istraživanja dokazala su da svež ekstrakt listova i korena ove biljke jača bela krvna zrnca, čak sprečava pojavu bolesti ili znatno skraćuje njeno trajanje. U slučaju virusnih infekcija, ehinacea deluje povoljno jer stimuliše stvaranje interferona koji su odgovorni za borbu protiv virusa. Koristite je u sezoni virusa, ali i onda kada mislite da vam je imunitet oslabljen, i to u obliku tinkture. Pridržavajte se uputstva za upotrebu jer ehinacea ne sme da se koristi suviše dugo.
Beli luk
Ova lekovita biljka od davnina se koristi kao jedan od najsnažnijih imuno-stimulatora i boraca protiv virusa, bakterija i gljivica. Dva do tri čena dnevno doprinose jačanju odbrambenih sposobnosti vašeg organizma. Može se koristiti svež ili u obliku tinkture…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NAŠEM MAGAZINU…