Iako je reč o neizlečivoj hroničnoj bolesti, promena životnih navika i biljna terapija znatno usporavaju njen tok
Progresivno propadanje i nepravilno obnavljanje ćelija jetre, koje se pretvaraju u vezivno tkivo, u medicini se naziva ciroza. To je neizlečiva hronična bolest koja dovodi do patoloških promena u svim delovima ovog vitalnog organa i završava se gubitkom funkcije jetre.
Neki od mogućih uzroka ovog oboljenja jesu hepatitis, akutno virusno zapaljenje jetre, dugotrajni zastoj žuči i autoimuno oboljenje, ali u čak 50% slučajeva radi se o takozvanoj alkoholnoj cirozi, izazvanoj dugogodišnjim konzumiranjem velike količine alkohola.
Alkohol – jedno od najvećih zala današnjice
Procenjuje se da svaka šesta osoba u Srbiji pati od alkoholizma, a po broju obolelih u svetu, ova bolest nalazi se na trećem mestu, odmah iza kardiovaskularnih i malignih oboljenja.
Ipak, u mnogim sredinama alkoholizam se ne smatra bolešću i ne postoji svest o pogubnim posledicama ove teške zavisnosti. Prekomerno konzumiranje alkohola prevashodno ostavlja posledice na jetri, nervima, srcu i želucu, a oboleli su izloženi i velikom riziku od malignih bolesti. Unošenje velikih količina alkohola dovodi do nagomilavanja masti u jetri (takozvana “masna jetra”), ali ovaj poremećaj ima dobru prognozu ukoliko se na vreme prestane sa konzumiranjem alkohola, dok u suprotnom dolazi do razvoja ciroze.