Jedna od najčešćih tegoba karakterističnih za menopauzu jesu valunzi, neprijatni talasi toplote, praćeni preznojavanjem, lupanjem srca i uznemirenošću. Kako se izboriti sa ovim problemom?
Statistike pokazuju da se čak oko 80% žena starosti između 45 i 55 godina suočava sa neprijatnim napadima u vidu talasa vrućine praćenih preznojavanjem, ubrzanim radom srca i uznemirenošću. Najnovija naučna istraživanja pokazuju da valunzi, koji obično počinju pre menopauze i nastavljaju se i nakon izlaska iz ovog perioda, mogu da potraju i do 10 godina. Ipak, pomoću mnogobrojnih lekova iz prirode, moguće je značajno umanjiti ove tegobe i podići kvalitet života na znatno viši nivo.
Leti je najteže
Tokom napada valunga temperatura tela može da poraste za neverovatnih sedam stepeni a vrućina prožima telo od nekoliko minuta do pola sata, što sigurno nije nimalo prijatno leti, na temperaturi od 35 do 40 °C. U takvim situacijama se savetuje što manje fizičkog naprezanja, upražnjavanje laganih aktivnosti kao što je plivanje i izbegavanje teške, masne i začinjene hrane.
Neprijatno noćno znojenje i nesanica
Osim dnevnih valunga, kod velikog broja žena dolazi do napada vrućine i tokom noći, ali u nešto izraženijem obliku. Ovo stanje može se javiti već u periodu premenopauze, a praćeno je preznojavanjem, osećaj hladnoće, vrtoglavicom, lupanjem srca i ubrzanim pulsom, glavoboljom… Sve ovo prekida san, dovodi do neispavanosti i umora koji se odražavaju na dnevne aktivnosti i dovode do pojačane nervoze i razdražljivosti.
Promene u organizmu
U periodu premenopauze, koji počinje otprilike šest godina pre gubitka menstruacije, u telu žene se dešavaju značajne promene. Funkcije reproduktivnog sistema postepeno se gase jer jajnici proizvode znatno manje estrogena, što uzrokuje mnoštvo neprijatnih simptoma: tokom godina, osim napada vrućine i preznojavanja, javljaju se suvoća vagine i kože celog tela, promene u teksturi kose, gubitak punoće grudi i manja ispupčenost bradavica.
Međutim, treba istaći da hormonske promene, odnosno smanjenje nivoa estrogena, povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti i osteoporoze, pa je veoma važno na vreme promeniti životne navike u vidu korekcije ishrane i redovne fizičke aktivnosti. Ukoliko se ispoštuju osnovna pravila prevencije, taj rizik će se smanjiti na najmanju moguću meru.
Promene raspoloženja
Osim što izaziva mnoge neprijatne fizičke simptome, menopauza utiče i na psihičko stanje, pa se tako oko 50% žena tokom ovog perioda suočava sa promenama raspoloženja koje se ogledaju u izlivu nekontrolisanih emocija, teskobi, depresiji, padu motivacije, ekstremnim raspoloženjima, nervozi, agresiji… Ove promene su u najvećoj meri izazvane hormonalnim disbalansom, ali tome svakako doprinose i noćno znojenje, nesanica, napadi vrućine i vrtoglavica.
Pozitivan učinak valunga
Iako su valunzi neprijatna pojava koja jedno vreme utiče na kvalitet života žene, naučnici tvrde da će se ženin trud i izdržljivost i te kako isplatiti. Naime, ustanovljeno je da valunzi utiču na smanjenje rizika od pojave raka dojke za čak 50%, kao i da se stepen zaštite povećava sa stepenom izraženosti simptoma tokom menopauze.
Značaj fitoestrogena
Fitoestrogeni su biljni hormoni po sastavu slični ženskim polnim hormonima zbog čega mogu da ublaže tegobe izazvane nedostatkom estrogena. Značaj fitoestrogena se ogleda i u njihovoj zaštitnoj ulozi kada su u pitanju srce i krvni sudovi, a dokazano smanjuju rizik i od razvoja osteoporoze. Treba napomenuti i to da za razliku od sintetičkih hormona, fitoestrogeni nemaju nikakva neželjena dejstva i da se sa njihovom upotrebom može početi i pre ulaska u menopauzu. Najpoznatiji biljni izvori estrogena jesu soja i proizvodi od soje (sojino mleko, tofu), laneno seme, orasi, bademi, crvena detelina, bobičasto voće, integralne žitarice…
Dodaci ishrani
Vitamin C i flavonoidi – protiv talasa vrućine
Vitamin E – protiv valunga i suvoće vagine
Kompleks B vitamina i magnezijum – protiv depresije i anksioznosti
Ulje žutog noćurka – smanjuje noćno znojenje, ali i sve druge simptome koji prate menopauzu
Biljna terapija
Protiv noćnog znojenja:
Čaj od žalfije i anisa
Napraviti mešavinu od 300 g žalfije i 100 g anisa, a zatim kašiku smeše preliti sa pola litra vruće vode, poklopiti i ostaviti da stoji oko sat vremena. Piti dva puta dnevno, ujutro i pred spavanje.
Moćni trio
Pomešati po 20 g žalfije, virka i rastavića i popariti litrom vrele vode. Ostaviti da stoji oko pola sata, procediti i piti tokom dana (jednu šolju obavezno ujutru na prazan stomak). Terapija treba da traje duže vreme…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U MAGAZINU…
1 comment
[…] Čajevima protiv valunga […]