Neke trave jačaju imunološki sistem i time, paradoksalno, pogoršavaju simptome oboljenja, dok druge mogu ući u interakciju s lekovima koji se koriste u konvencionalnoj terapiji.
Autoimune bolesti i biljke
Autoimune bolesti pošast su 21. veka – toliko su rasprostranjene, da se već neko vreme govori o epidemiji oboljenja čiji je glavni krivac zbunjeni imunološki sistem pacijenta. Iako je tačan uzrok nepoznat, mehanizam je jasan: armija sastavljena od ćelija, tkiva i organa, koja nas inače štiti od bolesti, prepoznaje ćelije organizma kao pretnju i napada ih, što dovodi do upalnog procesa u telu. Na udaru mogu biti kosti i zglobovi, koža, štitasta žlezda, pankreas, nervni sistem…
I dok se u knjigama i drugim izvorima može naći obilje recepata za biljne mešavine koje ublažavaju tegobe, gotovo niko ne upozorava pacijente da pojedini lekovi iz prirode, iako zdravi, mogu doneti više štete nego koristi obolelima od autoimunih bolesti: neki od njih ulaze u interakciju s medikamentima, drugi jačaju imunološki sistem čime, paradoksalno, pogoršavaju stanje u organizmu. Pripremili smo vam listu „artikala” iz biljne apoteke koji su zabranjeni u slučaju najčešćih autoimunih bolesti.
SAZNAJTE I… Kako da sprečite sistemski eritemski lupus
REUMATOIDNI ARTRITIS
Šta je to: Oboljenje koštano-zglobnog sistema. Karakteriše ga bol koja je izraženija nakon mirovanja. Javlja se jutarnja ukočenost praćena oticanjem više zglobova istovremeno uz umor, malaksalost i gubitak apetita. Tegobe se pogoršavaju s promenama vremena.
Izbegavajte: Arniku mnogi koriste za ublažavanje tegoba, ali nijedna naučna studija nije potvrdila njeno dejstvo u slučaju reumatoidnog artritisa. Ne preporučuju se ni preparati na bazi mačje kandže, jer mogu izazvati glavobolju, vrtoglavicu i povraćanje, a naročito su problematični za ljude koji uzimaju lekove za snižavanje pritiska.
Šta je još problematično: Esencije na bazi biljke čaparal, koje se mogu naći i na našem tržištu, u kombinaciji s lekovima protiv reumatoidnog artritisa mogu ozbiljno oštetiti jetru. I preprati na bazi gljive kombuhe su na crnoj listi – mogu oštetiti jetru i smanjiti efekat pojedinih lekova.
MULTIPLA SKLEROZA
Šta je to: Multipla skleroza napada centralni nervni sistem koji čine mozak i kičmena moždina. Imunološki sistem u tom slučaju oštećuje mijelin, od koga je sačinjen zaštitni omotač nervnih tkiva. Nervi propadaju i dolazi do problema u komunikaciji između mozga i ostatka tela, što se manifestuje trnjenjem i peckanjem u udovima, grčevima u mišićima, problemima s ravnotežom, te jakim, skoro neizdrživim bolom u predelu lica.
Izbegavajte: Suplementi na bazi ehinacee, ženšena, kantariona, ginka i belog luka, kao i same biljke, mogu uticati na efikasnost lekova koji se koriste u terapiji multiple skleroze.
Šta je još problematično: Treba izbegavati koenzim Q10, hormonski suplement DHEA, ali i korišćenje vitamina C i E u obliku suplemenata na svoju ruku. Prekomerne količine mogle bi dodatno osnažiti imunološki sistem, pa dozu mora odrediti isključivo lekar. Takođe, izbegavajte saunu i boravak u pretoplom okruženju, jer vrućina kod nekih pacijenata može biti okidač za tegobe.
SISTEMSKI LUPUS
Šta je to: Autoimuna bolest koja zahvata kako kožu tako i zglobove i nervni sistem, napadajući vaskularno i vezivno tkivo. Simptomi su različiti – od povišene temperature, preko anemije, promena na koži i ranica u ustima, pa sve do epileptičnih napada.
Izbegavajte: Svemoćni beli luk treba izbegavati u širokom luku, ne samo u slučaju lupusa, već i drugih autoimunih oboljenja. On pojačava aktivnost imunološkog sistema, čime pogoršava tegobe. Isto važi i za ehinaceu, listove masline, astragalus i zovu, a ne preporučuju se ni klice lucerke.
Šta je još problematično: Izlaganje sunčevoj svetlosti bez zaštitnih krema i naočara može pogoršati simptome. Kantarion može pojačati osetljivost na sunčeve zrake, dok preparati na bazi ginka bilobe mogu ući u interakciju s pojedinim lekovima koji se koriste u terapiji lupusa. Zabranjeni su i suplementi na bazi melatonina, ali i antibiotici koji sadrže sulfonamid (obično se koriste u lečenju urinarnih infekcija).
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA LEKOVITO BILJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Lekovito-bilje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net