Kao što joj i samo ime kaže, biljka srdačica je pravi melem za srce i krvne sudove. Sadrži brojne aktivne sastojke, poput alkaloida i flavonoida, gorke materije leonurin i tanin, limunsku i oleinsku kiselinu, te etarska ulja. Združeno dejstvo ovih komponenata, osim za srce, melem je i za različite vrste ženskih tegoba. Takođe, srdačica ublažava stres i anksioznost uzrokovane hormonalnim, ali i ambijentalnim faktorima, te reguliše rad štitnjače. Može se pripremati u vidu čajeva, sirupa i tinktura, uz dodatak zaslađivača i limuna, čime se neutrališe prirodni gorak ukus ove biljke.
Srdačica čuca srce i nerve
Kardiovaskularna oboljenja jedan su od najčešćih uzroka smrti širom sveta. Do njihovog razvoja dolazi zbog nezdravih životnih navika, loše ishrane i konstantnog stresa. Organizam u stanju napetosti mnogo slabije reaguje na negativne sredinske uticaje, što opterećuje rad svih organa, naročito srca. Srdačica može pomoći u tim situacijama jer, zahvaljujući sastojku leonurinu, deluje umirujuće. Ova biljka opušta zidove krvnih sudova, snižava pritisak i ublažava tahikardiju. Osim toga, srdačica povoljno deluje i na rad štitnjače, a time i indirektno na rad srca. Naime, poremećena funkcija ove žlezde često deluje kao okidač za nepravilan srčani ritam. Osim toga, srdačica sprečava stvaranje krvnih ugrušaka i taloženje štetnih naslaga na zidovima arterija (aterosklerozu).
Lična karta
Kako izgleda: Srdačica je višegodišnja zeljasta biljka uspravnog i razgranatog stabla obraslog dlačicama, koje dostižu visinu od 50 cm do 130 cm. Listovi su joj tamnozeleni s lica, a bledozeleni s naličja, zubasti i naspramno raspoređeni. Cvetovi su ružičasti ili bledoljubičasti, smešteni u pazusima gornjih listova, i obiluju nektarom. Čitava biljka ima pomalo neprijatan miris, dok su upotrebni delovi gorki.
Gde raste: Može se naći u raznim delovima Evrope, Azije i Severne Amerike. Uspeva na raznim vrstama zemljišta, pa se može naći na padinama i obroncima i kraj puteva. Najviše joj pogoduje tlo bogato humusom, dok slabije toleriše ono glinovito, koje zadržava vlagu. Kad se gaji u kućnim uslovima, ne zahteva posebnu negu jer je vrlo otporna. Nije neophodno prečesto zalivanje, osim u periodima kontinuirane suše.
Kada se bere: U lekovite svrhe koriste se listovi i cvetovi, koji se beru u periodu kada biljka cveta, od juna do septembra, pre nego što seme sazri. Za potrebe sušenja, treba odseći stabljike srdačice, vezati ih u snopove i sušiti na promajnom mestu. Cvetovi i listovi se odstranjuju i odlažu u sterilizovane boce, te se koriste za pripremu različitih preparata.
Kako se priprema čaj od srdačice
Prelije kašičicu srdačice šoljom ključale vode i ostavite poklopljeno da odstoji pola sata. Zatim procedite i pijte pre jela.