Latice očaravajućeg mirisa sadrže aktivne materije koje podstiču bolji rad žlezda i drenažu.
Latice ruža oduvek su korišćene u narodnoj medicini jer su im zbog očaravajućeg mirisa često pripisivana lekovita svojstva. Verovalo se da ružina vodica ima afrodizijačko dejstvo, da leči kožne i venerične bolesti, pre svega sifilis i lepru, i štiti od kuge. Danas znamo da eterična ulja iz pojedinih vrsta ruže nisu toliko svemoćna, ali da imaju izvesne terapijske vrednosti, te da mogu pomoći u slučaju mnogih stanja, pre svega problema s mekim tkivima (koža, sluzokoža, vezivna tkiva…) i nervima.
PROČITAJTE I… Lavanda- mirisna i lekovita
Treba znati da se najviše koncentracije aktivnih materija nalaze u vrsti Rosa gallica, iliti majska ruža – stara sorta koja se i danas namenski uzgaja za proizvodnju eteričnih ulja. Grm majske ruže izgledom podseća na hibridnu dekorativnu ružu (čajevka), ali njen roze ili purpurnocrveni cvet nije tako bogat. Osim što ima daleko manje latica, one su kraće, tanje i nisu toliko uvijene i dekorativne.
Branje i čuvanje ruže
Latice majske ruže prikupljaju se u junu, pre nego što se cvetovi potpuno otvore, a cvetovi se beru po lepom i suvom vremenu, jer je tada koncentracija korisnih eteričnih ulja najveća. Latice ne treba da se kidaju, već se svaki cvet pažljivo otvara i svaka se odvaja u mestu gde se spaja s čašicom. Treba ih sušiti na sobnoj temperaturi, u hladovini, na blagoj promaji, a čuvati u hermetički zatvorenim posudama, kako bi se sačuvale sve korisne materije.
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA LEKOVITO BILJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Lekovito-bilje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net