Navikli smo da ga koristimo kao začin, a da li ste znali koliko je lekovit?
Lovor i zdravlje
S obzirom na to da lovor svakom jelu daje poseban ukus i karakterističan šmek, ova začinska biljka koristi se kao dodatak supama i čorbama, varivima, sosovima ali sama obiluje i sastojcima koja blagotvorno deluju na zdravlje. Sadrži obilje minerala i vitamina, folnu kiselinu, alkaloide, tanine, zbog čega može da ojača imunitet, detoksikuje organizam i zaštiti ga od bakterijskih infekcija. Na bazi sušenih listova lovora najčešće se spravljaju čajevi, ali i lekovite kupke i obloge, dok se ulje koristi u aromaterapiji i kao sredstvo za ublažavanje različitih upala.
Bakterije i gljivice: stop!
Lovor deluje snažno antimikrobno, naročito kada je reč o bakterijama roda salmonela i ešerihija, ali i antifungalno. Osim toga, kliničke studije pokazale su da sastojci lovora u velikoj meri ometaju sposobnost kandide da prodre kroz ćelijske membrane, te tako izazove različite komplikacije. Zbog toga je ova biljka idealan dodatak ishrani osobama koje se bore s tegobama izazvanim delovanjem ove gljivice.
PROČITAJTE I… Mleko od lovora za jačanje imuniteta
Snižava holesterol
Konzumacija lovora može sniziti pojačane vrednosti šećera u krvi i lošeg holesterola, te tako umanjiti faktore rizika koji uzrokuju pojavu dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti. Takođe, pozitivno deluje na funkciju sistema za varenje, jer listovi sadrže komponente koji olakšavaju stomačne tegobe, ublažavaju nadutost i gasove, kao i sindrom iritabilnog kolona. Ovi sastojci podstiču i lučenje želudačnih sokova i urina, usled čega se telo oslobađa nepotrebnih toksina.
Koristi se i u aromaterapiji
Zbog svog karakterističnog mirisa i snažnog dejstva, lovorovo ulje veoma se rado primenjuje u aromaterapiji za tretman različitih tegoba, npr. bronhitisa i astme, jer podstiče razlaganje šlajma i eliminiše bakterije. Ipak, s obzirom na to da je veoma jako, te može izazvati iritacije kože, pre upotrebe poželjno je razblažiti ga u nekom baznom ulju, npr. ulju korijandera, eukaliptusa, đumbira, kleke, lavande, majčine dušice, jojobe i sl. Samo u tom slučaju može se nanositi na telo, kao melem za reumu, bolne zglobove i mišiće i uganuća. Istraživana pokazuju i da ovo ulje ima pozitivno dejstvo na limfni sistem, a dobar je tonik i za kosu, jer stimuliše njen rast, neguje kožu glave i otklanja perut. Deluje i antispazmodično, te je pravi saveznik ženama tokom mesečnih ciklusa, s obzirom na to da ublažava neprijatne grčeve, mučninu i nadutost.
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA LEKOVITO BILJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Lekovito-bilje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net