Komorač se u ishrani i fitoterapiji koristi još od antičkih vremena, a zbog lekovitih svojstava smatran je darom bogova. Jedna sirova glavica korena komorača sadrži malo kalorija, a obiluje vitaminima A, B i C. Osim toga, bogata je i mineralima kako što su kalijum, natrijum, kalcijum i magnezijum.
Kvalitetan komorač se prepoznaje po čvrstom loptastom korenju bele ili bledozelene boje, bez tragova pukotina, udaraca ili mrlja. Svež komorač ima prepoznatljiv miris koji podseća na anis, a preporučuje se kao dodatak kuvanim jelima, naočito onima koja se teško vare.
Komorač čisti jetru
Komarač sadrži veoma važan mineral selen koji igra značajnu ulogu u fukncionisanju jetre i čišćenju organizma od nataloženih toksina za koje se inače smatra da su jedan od ključnih faktora za nastanak malignih oboljenja. U prevenciji raka pomažu i vitamini A, C i beta-karoten, snažni antioksidansi koji štite organizam od šetnog uticaja slobodnih radikala, a komorač ih sadrži u visokom procentu.
Snižava holesterol
Zahvaljujući obilju vlakana, komorač sprečava zatvor i podstiče snižavanje nivoa lošeg holesterola u krvi. Pored toga, on sadrži i kalijum, mineral što snižava visok krvni pritisak koji nazivaju i ”tihim ubicom”, jer je jedan od vodećih uzročnika srčanog udara ili šloga. Takođe, u sastav komorača ulazi i folna kiselina koja igra izuzetno važnu ulogu u neutralisanju homocitezina (visok nivo prisutnosti tog molekula u organizmu oštećuje krvne sudove).
Komorač će vam pomoći da smršate
Fitostrogen, koji komorač sadrži, veoma je važan u regulaciji reproduktivnog ciklusa kod žena, a takođe utiče i na plodnost. Naučnici su otkrili da je on veoma važan u kontrolisanju faktora koji su povezani sa telesnom masom, poput apetita i potrošnje energije. Pored toga, biljna vlakna u njegovom sastavu produžuju osećaj sitosti i smanjuju apetit, olakšavajući kontrolu nad unošenjem hrane i ograničen dnevni unos kalorija.
Dakle, osobe koje žele da se reše viška kilograma u ishranu obavezno treba da uvrste komorač. Inače, gojaznost se povezuje i sa nastankom dijabetesa i raznih kardiovaskularnih oboljenja.
Foto: Sabinoparente/gettyimages.co.uk