Od svih lekovitih biljaka koje u prirodi samoniklo rastu − samo jedna simbolizuje čistoću i nevinost. To je bela rada. U mnogim mestima nazivaju je i krasuljak, zbog njene lepote i mirisa. Međutim, bela rada specifična je i po lekovitim svojstvima. Naime, dugo se nije znalo niti se moglo pretpostaviti da je ova biljka bogata flavonoidima i antocijanima. To su sastojci koji se prvenstveno nalaze u bobicama ribizle, kupine, borovnice i grožđa, ili u voću poput višenja i trešnje. Savremena naučna saznanja o beloj radi doprinela su tome da tu biljku danas posmatramo i kroz prizmu terapijske primene, a ne samo kao ukras.
Bela rada za kožu bez fleka i bora
Posebnu opasnost za zdravlje i izgled kože predstavljaju ultraljubičasti zraci. Dugotrajno izlaganje našeg najvećeg organa UV zračenju daje osobi preplanuli izgled, kojem se često teži. Ipak, koža „pamti“, pa kad se iz letnjeg pređe u jesen i zimski period, na površini polako isplivavaju posledice u vidu tamnih fleka i sve vidljivih bora. Fleke na koži posledica su hiperpigmentacije, jer UV zraci stvaraju veću količinu pigmenta melanina, dok zbog gubitka kolagena koža postaje manje zategnuta i elastična, a bore na licu sve uočljivije. Cvet bele rade sadrži arbutin koji doprinosi efektu izbeljivanja. Osim toga, ekstrakt cveta bele rade stimuliše stvaranje kolagena, što za krajnji rezultat ima zatezanje kože.
Kad prehlada uzme maha…
Bol u grlu, kašalj i groznica česti su pratioci nepreležane ili neadekvatno lečene prehlade, gde je došlo do pogoršanja stanja. Srećom, dar prirode kakav je bela rada može se iskoristiti i u ovakvim situacijama. Naime, sastojci cveta bele rade deluju protivupalno, olakšavaju iskašljavanje i smanjuju nadražaj na kašalj. Zato se čaj od ove biljke koristi za ispiranje upaljenog ždrela, ali i u slučaju bronhitisa. Takođe, bela rada deluje kao dijaforetik, što znači da, slično kao i cvet zove, stimuliše znojenje, što je važno prilikom snižavanja povišene telesne temperature.
Bela rada protiv reume
Zbog pada nivoa estrogena, ženama u menopauzi gotovo najviše strada koštano-zglobni sistem. Osteoporoza neretko ide ruku pod ruku s reumatskim tegobama, koje su često praćene bolnim, oteklim zglobovima i smanjenom radnom sposobnošću mišića. Zahvaljujući flavonoidima i antocijanima, bela rada suzbija bol i vraća funkciju zglobovima. Osim toga, pokazala se delotvornom i u slučaju uganuća, iščašenja i mišićnog premora.
Da stomak radi kao sat
Bela rada će vam takođe pomoći da ublažite i neke od gastrointestinalnih tegoba. Naime, osim što ispoljavaju blago laksativno dejstvo, sastojci cveta ove biljke neutrališu i neprijatne grčeve u stomaku.
Kako se priprema čaj od bele rade
prelijte kašičicu ustinjeneog cveta bele rade šoljom ključale vode i ostavite poklopljeno da odstoji dvadesetak minuta. Procediet i pijte nezaslađeno, pre jela. Ovim čajem možete ispirati lice. Ili ga sipajte u flašicu s pumpicom iprskajte lice, vrat i dekolte, ujutru i uveče, nakon umivanja.
Mast od bele rade protiv reume
Pomešajte dobro usitnjene listove bele rade s duplo manjom količinom sitno seckanih listova crnog sleza. Mešavinu potom sjedinite s potrebnom količinom maslaca ili svinjske masti, pa dobro sve zagrejte. Ostavite da odstoji 24 sata, zatim opet zagrejet i procedite kroz gazu. Mast utrljavajte u bolne i upaljene zglobove dva-tri puta dnevno.
Foto: Ekaterina Varnakova/gettyimages.co.uk