Kad je organizam posebno osetljiv na određene alergene, on reaguje pojačanim lučenjem histamina, što dovodi do upale i oticanja sluznice nosa, kao i do drugih tegoba.
Početak proleća, godišnjeg doba kome se gotovo svi raduju, za neke znači još jednu sezonu borbe s alergijama. Kijanje, svrab očiju, crvenilo i curenje nosa, zagušenje disajnih puteva i pritisak u sinusima, nadražajni kašalj i grebanje u grlu – samo su neki od neprijatnih simptoma alergijskog rinitisa. Najčešći „okidač“ za pojavu ovih tegoba kod sve većeg broja ljudi u svetu jeste polen, fini sitni prah biljaka koji se nalazi svuda oko nas tokom prolećnog buđenja prirode. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, od 10% do 20% ukupnog stanovništva boluje od nekog oblika alergijskog rinitisa. On se kod nekih javlja samo u određenim periodima godine, naročito u razdoblju cvetanja, ali postoji i trajni oblik alergijskog rinitisa, koji izazivaju čestice prašine, grinje, dlake životinja, perje, buđ, tekstilna vlakna i drugo.
PROČITAJTE I… ALERGIJA NA AMBROZIJU
Pokretači alergija
Glavni pokretač alergijskih reakcija jeste histamin, organsko jedinjenje koje učestvuje u lokalnom imunološkom odgovoru organizma na patogene, u regulaciji fizioloških funkcija stomaka, a deluje i kao neurotransmiter. On ne predstavlja problem u slučajevima kad ga naša creva uspešno neutrališu.
Međutim, kad je organizam posebno osetljiv na određene alergene, on reaguje pojačanim lučenjem histamina, što dovodi do upale i oticanja sluznice nosa i drugih tegoba. Sam naziv potiče od grčke reči „histos“ što znači tkivo, a ovo jedinjenje prvi put je izolovano početkom 20. veka, kad su utvrđena njegova glavna farmaceutska svojstva. Nešto kasnije, 1943. godine, pojavljuju se prvi antialergijski lekovi, a danas je ova vrsta tableta i suplemenata dostupna na svakom koraku. Ipak, oni koji žele da izbegnu neke od njihovih neželjenih efekata ili imaju blaži oblik intolerancije na histamin mogu se osloniti i na neke od medikamenata iz prirode.
Prirodni lekovi protiv alergije
KVERCETIN
Ovaj biljni flavonoid nalazi se u voću, povrću, lišću pojedinih lekovitih biljaka i žitaricama. Brojna istraživanja su pokazala da deluje antiupalno, antialergijski, antireumatski i antivirusno. Dao je odlične rezultate kao prirodni antihistaminik koji umanjuje simptome upale disajnih puteva izazvane alergijama i ublažava polensku groznicu. Kvercetina u većem procentu ima u jabukama, crnom luku, grejpfrutu, a dostupan je i u vidu tableta i drugih suplemenata. Kvercetin pojačava dejstvo vitamina C i obrnuto, pa se neretko uzimaju zajedno.
JOŠ SAVETA NAĆI ĆETE U NOVOM BROJU MAGAZINA LEKOVITO BILJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/Lekovito-bilje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net