Fikus, spatifilum i bršljan sigurno će svaku prostoriju u kojoj se nalaze učiniti mnogo lepšom, ali to nije sve. Jeste, da ih za razliku od lekovitih biljaka nećemo koristiti za spravljanje blagotvornih napitaka, ali nam mogu pomoći na drugi način. Naime, u današnje vreme ljudi iz gradskih sredina i industrijskih zona suočavaju se s tegobama usled zagađenog vazduha koji svakodnevno udišu. Taj problem, makar u svom stanu ili kući, kako tvrde stručnjaci, mogu donekle ublažiti upravo ukrasne biljke. Razna toksična jedinjenja kao što su formaldehid, benzen i trihloroetilen mogu se naći u isparenjima farbe, plastici, tepisima, sanitarijama, raznim građevinskim materijalima, tapacirungu, lepku, farbi, gumi, pesticidima, kao i sredstvima za uklanjanje farbe i čišćenje tepiha.
SPATIFILUM
Tokom osamdesetih godina prošlog veka NASA i Udruženje pejzažnih umetnika SAD otkrili su da bršljan upija benzol, formaldehid, trihloroetilen i druge štetne materije. Kako bi efekat čišćenja vazduha pomoću biljaka bio maksimalan, redovno čistite lišće. Belji cvetovi ukazuju na to da je biljka delotvornija i korisnija.
Nega: Ljiljan cveta kako u tamnim, tako i u svetlim sredinama. Održavajte zemlju vlažnom i tokom leta i proleća, đubrite je tečnim đubrivom. Nedostatak svetlosti otežava cvetanje biljke
DRACENA
Ova ogromna porodica obuhvata kućne biljke različitog oblika, veličine i boja. Sorta dugačkih stabljika lepo izgleda u ćošku sobe, dok vrste sa šarenim, uglavnom žuto prošaranim listovima osvetljuju tamna područja sobe. Ove vrste vole boravak u tamnim sredinama, dok vrsta marginata više voli osvetljenu sobu. Iz vazduha uklanja formaldehid, ksilen, toluen, benzol, trihloroetilen.
Nega: Postoji vrsta za svaki nivo osvetljenosti. Neka zemlja uvek bude vlažna, ali ne prenatopljena. Za ovu biljku je smrtonosno da stoji u posudi punoj vode. Na mesečnom nivou održavajte je pomoću đubriva, naročito leti i u proleće.

Pixabay
HRIZANTEMA
Dok su anturijum i orhideja odlični prečistači vazduha, ne mogu da se mere s hrizantemom. Iako ne spada u redovne kućne biljke, ova sezonska lepotica, uz redovnu negu, cveta oko šest nedelja. Kada dostigne svoj maksimum, bacite je i nabavite novu. Iz vazduha uklanja formaldehid, ksilen, benzol, amonijak.
Nega: Hrizantemu držite na indirektnoj svetlosti. Svakog drugog dana proveravajte vlažnost i održavajte je. Ne brinite o đubrenju s obzirom na to da neće ponovo cvetati.
ZLATNA PUZAVICA
Skoro neuništiva, zlatna puzavica raste neverovatnom brzinom i smatra se jednim od najboljih prečistača vazduha. Neka vam stoji u visećoj saksiji ili u manjim posudama u zemlji kućnih drvenolikih biljaka (poput dracene). Iz vazduha uklanja formaldehid, ksilen, toluen, benzol, ugljen-monoksid i druga toksična jedinjenja.
Nega: Da bi napredovala, zlatnoj puzavici potrebno je svetlosti, ali se ne sme direktno izlagati suncu. Zalivajte je kad je zemlja suva na dodir. Svakog meseca đubrite je tečnim đubrivom i secite preduge listove.
VIŠE SAZNAJTE U MAGAZINU LEKOVITO BILJE!
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
POTRAŽITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.lekovito bilje